Fb

Наукова і науково-технічна діяльність є невід’ємною складовою системи вищої освіти України. Вона відіграє важливу роль як з погляду створення нових знань і отримання вагомих наукових результатів, так і з погляду формування кадрового потенціалу ВНЗ та підвищення якості підготовки висококваліфікованих фахівців.

29.06.2016 р.


У Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського 29 червня 2016 року відбувся науково-практичний семінар до Дня Конституції України на тему: «Конституційні права та свободи людини і громадянина: проблеми захисту і реалізації», основною метою якого було висвітлення проблем захисту прав людини, а особливо дитини за європейськими стандартами та презентація Концепції діяльності «Подільського центру прав дитини».

Модератор заходу, проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань Зоряна Ленів наголосила на важливості дотримання конституційних прав і свобод людини у контексті відзначення 20-річчя Конституції України, окреслила суспільну вагомість означеної проблеми та передала слово для вітального слова до учасників семінару ректору Педуніверситету Наталії Лазаренко.

У своєму зверненні Наталія Іванівна привітала всіх присутніх з державним святом та побажала зібранню плідної дискусії, оскільки проблема захисту прав людини повинна торкатись академічного університетського дискурсу як одна із провідних соціальних проблем, особливо коли мова йде про правовий захист дітей з особливими потребами як повноцінних громадян України.

Головний спеціаліст сектору вищих навчальних закладів, науки та інтелектуальної власності Департаменту освіти і науки Вінницької ОДА Анатолій Калєтнік привітав університетську спільноту зі святом і відзначив актуальність функціонування в наші дні консультаційних центрів, які, враховуючи європейський досвід, надаватимуть консультативну та іншу необхідну допомогу з питань захисту прав дитини, а також відзначив необхідність інформаційної підтримки розпочатої справи.




Доктор юридичних наук, професор кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства КиМУ Леся Миськів розкрила у своїй доповіді особливості соціально-правового захисту людей за європейськими стандартами та детально зупинилась на виконанні Україною Конвенції ООН про права інвалідів, термінологічних неузгодженостях, а також розповіла про роботу юридичних консультаційних центрів у Торонто, з якого щойно повернулася.

Завідувач кафедри правознавства Інституту історії, етнології і права, кандидат наук з державного управління Олександр Яременко розповів про ідею створення Центру та його концептуальні засади. Наголосив, що допомога в центрі надаватиметься професорсько-викладацьким складом кафедри безкоштовно. Науковець зазначив, що головною метою Центру є поширення в інформаційному просторі нашого регіону знань у галузі прав дитини, сприяння реалізації та захисту цих прав, розробка і впровадження інноваційних методів вирішення проблем дітей у складних і нестандартних життєвих ситуаціях.

Положення про «Подільський центр прав дитини» презентувала кандидат юридичних наук, доцент кафедри правознавства Олена Гринюк, а кандидат історичних наук, доцент кафедри правознавства Валерій Кононенко запропонував ідею створення колективного посібника, який доступно буде ознайомлювати із нормативно-правовою базою в площині захисту прав дітей, правників, студентів і всіх зацікавлених громадян.

Прокурор відділу ювенальної юстиції прокуратури Вінницької області Олена Степанюк розповіла про діяльність прокуратури Вінниччини щодо захисту прав дітей, висвітлила проблематику представництва дітей в умовах законодавчих змін, а також досягнення мети забезпечення прав дітей, насамперед тих, які вступили в конфлікт із законом, а також дітей із особливими потребами. Наголосила на необхідності покращення взаємодії та співпраці органів і служб, які опікуються правами дітей, висловила готовність до співпраці ювенальних прокурорів області з Центром у площині виявлення порушень прав дітей та наданні допомоги для їхнього відновлення.

Голова ГО «Асоціація батьків з особливими потребами «Кінезис-Клуб-Вінниця» Ірина Пінаєва та заступник голови ГО «Вінниця Даун-синдром» Наталія Парахіна розповіли про свій досвід виховання дітей з особливими потребами та гостру необхідність у правовому захисті таких дітей на рівні держави.




Також долучилась до обговорення актуальних проблем захисту прав дітей, процедур позбавлення батьківських прав й усиновлення вихователь дитячого будинку для дітей з ураженнями ЦНС і порушеннями психіки Оксана Волинець.

Наприкінці зустрічі студентка з особливими потребами Шкребета Наталя поділилась враженнями про роки навчання в Педуніверситеті, де жодного разу не відчула нетолерантного ставлення до себе і подякувала за те, що в Педуніверситеті цінують кожну особистість і щоразу шукають можливості для покращення умов навчання та самореалізації.

Учасники семінару торкнулися й окремих найболючіших проблем у практиці юриспруденції: дитячої безпритульності, злочинності та зловживання безпорадністю і подекуди довірливістю людей із обмеженнями здоров’я в соціально-правових відносинах.

У підведенні підсумків правники, освітяни, управлінці, науковці, представники громадських організацій і студенти консолідовано відзначили вагому роль педагогів у просвітницькій і виховній роботі щодо популяризації правової грамотності серед освітянської спільноти, студентської аудиторії та дитячої популяції. Результатом обговорення стало окреслення шляхів вирішення окремих проблем, усвідомлення необхідності постійної тісної взаємодії всіх учасників освітніх правовідносин, органів державної влади, громадських організацій задля досягнення першочергової мети – захисту прав людини та громадянина.

На завершення ректор подякувала всім присутнім, організаторам семінару й ініціаторам відкриття Центру, побажала успіхів у започаткованій роботі, висловивши щирі сподівання на те, що сьогоднішня закладена «цеглина» стане основою міцного фундаменту для розбудови цієї шляхетної ідеї в стінах нашого університету».



Зоряна Ленів - проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань.

переглядів: 1