21 листопада 2014 р. в Інституті історії, етнології і права Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського відбулось відкриття виставки «Диктатура і демократія в епоху крайнощів: короткий опис історії Європи у ХХ столітті»., яку презентувало Посольство Федеративної Республіки Німеччина в Україні.
В 2014 році співпало декілька ювілейних дат від початку тих подій, що назавжди змінили образ сучасного світу: 100 років з початку Першої світової війни та 75 – з початку Другої, 25-річчя падіння комуністичних режимів у Східній Європі та 10-річчя розширення Євросоюзу на Схід, п’ята річниця вступу до НАТО колишніх соціалістичних держав Польщі, Угорщини та Чеської республіки. Цим ювілеям присвячена виставка «Диктатура і демократія в епоху крайнощів», підготовлена мюнхенським Інститутом сучасної історії і берлінським Фондом дослідження диктатури СЄПН (Соціалістичної Єдиної партії Німеччини).
У відкритті виставки взяли участь представники професорсько-викладацького складу кафедри всесвітньої історії та студентство інституту. На офіційному відкритті виставки з промовами виступили: декан-директор Інституту історії, етнології і права доцент Юрій Зінько та завідувач кафедри всесвітньої історії, професор Олег Мельничук. Після офіційного відкриття всі могли переглянути матеріали виставки – 26 плакатів, на яких представлено 190 фотографій з численних архівів Європи. Екскурсію по виставці провів доцент кафедри всесвітньої історії, заступник голови Вінницького обласного осередку товариства «Україна–Польща–Німеччина» Олександр Неприцький.
Великоформатні плакати оповідають про те, як досвід насильства Першої світової війни, яку історики ще називають «Катастрофою століття», сприяв піднесенню тоталітаристських рухів ХХ століття, а також про те, як нові демократії, які після завершення війни боролися за стабільність, змушені були незабаром перейти до оборони. У Росії до влади прийшли комуністи, в Італії – фашисти. У деяких країнах Центральної та Східної Європи виникли авторитарні режими. Ідеї націоналізму, лівого радикалізму, антисемітизму, расизму, а також теорії змови були поширені не тільки в Німеччині. Однак саме тут в 1933 році до влади прийшли націонал-соціалісти, які цілеспрямовано готувалися до нової війни. Неможливо зрозуміти причини виникнення диктатур в Європі і пояснити Другу світову війну, не звертаючись до історії Першої світової війни. У свою чергу, створення нових комуністичних диктатур в країнах Східної Європи після 1945 року, поділ Німеччини, Європи та світу є наслідком Другої світової війни. Демократія, свобода і взаєморозуміння між народами, які після 1945 року в країнах Західної Європи крок за кроком ставали загальним надбанням, залишалися впродовж подальших чотирьох десятиліть недоступні для країн Центральної та Східної Європи.
Виставка, доступна для перегляду в Інституті історії, етнології і права, (корпус № 3, аудиторія 318).