Наукова і науково-технічна діяльність є невід’ємною складовою системи вищої освіти України. Вона відіграє важливу роль як з погляду створення нових знань і отримання вагомих наукових результатів, так і з погляду формування кадрового потенціалу ВНЗ та підвищення якості підготовки висококваліфікованих фахівців.
«СТЕЛИСЯ, ДОЛЕ, УКРАЇНІ РУШНИКАМИ!» - таку назву має виставка вишитих рушників, присвячена 150-річчю від дня народження М.М. Коцюбинського, що відкрилась 17 вересня 2014 року в аудиторії №355 навчального корпусу №1. До експозиції увійшли 75 рушників із фондової колекції навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля, дбайливо зібраної викладачами, студентами та співробітниками університету за два десятиліття.
До виставки довго й ретельно готувалися. Ідею, виплекану Т.П. Пірус, підтримала команда однодумців – працівники навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля С.В. Колногозюк і К.Л. Пірус, змонтувати експозицію їм допомагали майбутні українознавці – першокурсники інституту історії, етнології і права Олександр Довгалюк, Богдан Рубцов та Віталій Смагло. Й ось після дбайливого ручного прання та прасування за давніми традиціями рушники засяяли білизною, а малюнки на них заграли свіжими барвами…
На презентації побували магістранти інституту історії, етнології і права та студенти інституту філології й журналістики. Вела захід завідувач навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля Т.П. Пірус. Вона розповіла присутнім, що рушники здавна були невід’ємним атрибутом життя українців, а мова їх символів підтримує часовий зв’язок, єднає усі покоління.
З визначною подією привітали організаторів виставки й усіх присутніх заступник директора інституту історії, етнології і права, доцент Ю.С. Степанчук, працівники Вінницького обласного краєзнавчого музею - завідувач науково-дослідницького відділу давньої історії Л.А. Гальчевська та завідувач сектору виставкової роботи Т.Г. Журунова.
- За дорученням директора Вінницького обласного центру народної творчості Т.О. Цвігун мені випала честь вручити Т.П. Пірус подяку за вагомий особистий внесок у збереження і розвиток народного мистецтва на Вінниччині, багаторічну співпрацю та з нагоди відкриття виставки до 150-річчя від дня народження М.М. Коцюбинського, - констатує завідувач відділу народної творчості ВОЦНТ Л.К. Гричанюк. – Тетяна Петрівна часто запрошує нас на цікаві заходи. Тож я дякую їй за знання про розвиток народної творчості, народного мистецтва. Нова виставка, яку наразі презентує навчально-наукова лабораторія з етнології Поділля, – ідея з ідей, бо рушник і справді стелиться Україні на щасну долю, на гідне майбутнє. Подивіться, яке розмаїття народної уяви, малюнків, сюжетів! Кожен з експонатів має свою історію, й коли її читаєш, стаєш багатшим душею й знаннями. Нам потрібно вникати в ту таїну, закодовану в малюнках, пізнавати її, аби відчути, що духовна сила мистецтва наших пращурів є надзвичайно потужною.
Завідувач кафедри філософії, соціально-політичних дисциплін та етнології, професор О.А. Коляструк теж дякувала за запрошення відвідати виставку й звернулася до студентів: - Читаючи знаки на рушниках, усвідомлюю, що ми, українці, вистоїмо, що ми будемо жити і будемо впевненими у своєму майбутньому і майбутньому України. Рушниками стелиться доля й кожному з нас. Наша справа – не заплямувати їх. Зичу, аби ці рушники були принадою для нашого з вами поступу.
Під час відкриття виставки присутні мали можливість дізнатися й про те, як підносили хліб-сіль на рушникові шанованим гостям. До такого незвичайного майстер-класу долучилася третьокурсниця інституту філології й журналістики Оксана Мовчан. Щирі спонукання вона висловила старшому викладачеві кафедри філософії, соціально-політичних дисциплін та етнології В.А Косаківському: «Прийміть хліб-сіль як символ достатку, сили духу, віри й надії українського народу».
- Багато хто з нас неодноразово чув вислів: «Не хлібом єдиним живе людина». Колись же цей вислів мав продовження: «Якщо є хліб на столі», - розповідає аудиторії Віктор Афанасійович, шанобливо прийнявши атрибут гостинності.
Організатори виставки почастували присутніх запашною свіжою хлібиною. А поки смакували хто м’якушем, а хто шкуринкою, про свої враження від побаченого розповіла дитячий лікар Л.П. Іванчук, котра теж завітала на відкриття презентації: - Я кожного разу черпаю натхнення, коли приходжу на виставки навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля. Ціную людей, які творять руками, а Тетяні Петрівні неймовірно вдячна за популяризацію народного мистецтва, українського духу.
Наостанок Т.П. Пірус зачитала присутнім красномовні рядки нарису М.М. Коцюбинського «Вироби селянок з Поділля на виставі в Чікаго», надрукованого у газеті «Буковина» 1892 р.
Виставка «Стелися, доле, Україні рушниками!» триває до 24 жовтня 2014 року.