Fb

Наукова і науково-технічна діяльність є невід’ємною складовою системи вищої освіти України. Вона відіграє важливу роль як з погляду створення нових знань і отримання вагомих наукових результатів, так і з погляду формування кадрового потенціалу ВНЗ та підвищення якості підготовки висококваліфікованих фахівців.

Книги - кораблі думок, що мандрують у часі

Велика користь буває людині од учення книжного.

Книги ж учать і наставляють нас на путь покаяння, і мудрість бо, і стриманість здобуваємо ми із словес книжних.

Бо се ріки, що наповнюють всесвіт увесь.

Се ж джерела мудрості, бо є в книгах незмірна глибина.

28.03.2014 р.

Літопис Руський (1037 р.)


Передчуття зустрічі із книгою завжди дарує почуття солодкаво-нетерпливе, незвідане. Ніколи не знаєш, який післясмак матимеш після зустрічі із книгою: гіркість і розчарування чи піднесеність. Можливо, відкриються інші духовні обрії, до сих пір нам не досяжні, чи збагатимося духовно, чи це буде як зустріч із доброю подругою.

Віктор Гюго сказав, що «… книга подібна до колеса машини. Стережіться цих чорних рядків на білому папері, це сили, вони складають комбінації, зливаються, роз'єднуються, входять одна в одну, крутяться одна в одній, розмотуються, зв'язуються, сполучаються, працюють, один рядок кусає, другий тисне і давить, третій тягне, четвертий зневолює. Ідеї — це своєрідна система зубчастих коліс. Ви відчуваєте, що книга вас затягує. Вона відпустить, надавши вашому розуму нової форми. Іноді читачі відриваються від книги зовсім іншими. Найбільш горді уми і найбільш тонкі, найделікатніші, найпростіші, найбільші підкоряються цій чарівності». Саме такого впливу зазнають усі постійні відвідувачі нашої книгозбірні, бо ж і зацікавити у нас є чим. Фонд «скарбниці мудрості» сягає більше 500 тис. примірників. Усі вони розташовані на книжкових полицях і чекають свого читача, щоб бути ближчими і доступнішими до користувачів.

28 березня 2014 року на базі університетської бібліотеки за ініціативи ректора, професора О.В. Шестопалюка відбулося урочисте відкриття Виставкової зали раритетних видань. Така подія привернула увагу багатьох поціновувачів книги. На відкриття завітали представники усіх структурних підрозділів університету.

З вітальним словом до присутніх звернувся ректор Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, професор О.В. Шестопалюк Він розповів, що ідея створення Виставкової зали на базі нашого навчального закладу з’явилася після побаченого в інших університетах. Олександр Васильович подарував у фонд бібліотеки цінну книгу «Юности честное зерцало» (1717 р., репринтне видання).

Директор бібліотеки В.С. Білоус процитувала слова англійського філософа ХІХ ст. Томаса Карлейля, про те, що університет є зібранням розумних людей навколо гарної бібліотеки, і розповіла про позитивні зміни, що відбуваються у книгозбірні завдяки підтримці ректора та адміністрації вишу.

Безпосередню участь у створенні виставкової зали раритетних видань взяв проректор із науково-педагогічної роботи, доцент О.І. Криворучко, який чітко відслідковував роботи від виготовлення меблів до дня презентації. Активно до естетичного оформлення підключилися завідувач лабораторії естетичного виховання В.І. Щур та працівник інформаційно-обчислювального центру І.К. Лалетін, проілюструвавши виготовленими ілюстраціями історію книги - від перших кам’яних до сучасних електронних ресурсів.
Відкриття Виставкової зали – важлива подія у житті університету та бібліотеки. Основу її фонду наразі складають раритетні видання бібліотеки: книжкові колекції рідкісних і цінних видань (книги до 1917 р. в.); колекції праць викладачів університету; факсимільні і мініатюрні видання; унікальні дарунки авторів та видавців; книги з автографами авторів; цінні видання з педагогіки та психології, видання краєзнавчого характеру тощо.

Під час презентації Виставкової зали гостинно запросила здійснити пізнавальну захоплюючу подорож у таємничий, безмежний світ книги завідувач сектору бібліотеки Т.М. Грищук. Вона розповіла про деякі раритетні видання, представлені в новоствореній залі, найстарішим із яких у фонді книгозбірні є «Статут Великого князівства Литовського» - верховний закон Великого князівства Литовського. Це переклад із польської мови на російську 1811 р. Документ є двомовним. Текст подається й польською. Надрукована книга при «Правительственном сенате», присвячується «Его Императорскому Величеству».

Не менш цікавими є видання Д.І. Багалія «Опыт исторіи Харьковскаго университета (по неизданным матеріалам)» у двох томах. Ці книги видані до сторіччя Імператорського Харківського Університету.

Загалом Фонд цінних і рідкісних видань становить 1425 примірників. Звичайно, працівники бібліотеки не змогли експонувати усі книги. Тому всіх відвідувачів чекають приємні сюрпризи. А ще у планах - розповісти читачам багато цікавого, що несе у собі її Величність Книга.

Виставкова зала раритетних видань має на меті пропагування й вивчення культурних цінностей, що зберігаються у фондах університетської бібліотеки; розширення доступу викладачів та студентів університету до книжкових колекцій, розкриття ролі книги в духовній сфері людської цивілізації; збереження книжкових пам'яток для наступних поколінь; ознайомлення студентів, працівників і гостей університету з унікальними виданнями відділу зберігання фондів та читальних залів бібліотеки; сприяння науково-дослідній роботі наукових кадрів університету в галузі історії, літературознавства, краєзнавства, книгознавства; популяризація знань про книгу, що є носієм інформації і феноменом культури.

Виставкова зала здійснює просвітницьку роботу різними формами й методами, в тому числі організацією виставок, круглих столів, екскурсійного обслуговування відвідувачів тощо. Організація та проведення екскурсій здійснюється за попередньою домовленістю з адміністрацією бібліотеки.

Новостворена зала є ще однією привабливою родзинкою в розбудові університеті.

Гостинно запрошуємо усіх шанувальників книги завітати у Виставкову залу та ознайомитися з її експозиціями.

З питань організації і проведення екскурсій звертайтеся в дирекцію бібліотеки за номерами телефонів: 2-96, 2-06, 2-76.
Репортаж - В. Руцька, завідувач відділу обслуговування

Фото - Ігор Дорохов

переглядів: 1