Наукова і науково-технічна діяльність є невід’ємною складовою системи вищої освіти України. Вона відіграє важливу роль як з погляду створення нових знань і отримання вагомих наукових результатів, так і з погляду формування кадрового потенціалу ВНЗ та підвищення якості підготовки висококваліфікованих фахівців.
29 січня 2013 року студенти і викладачі Інституту історії, етнології і права за сприяння Фонду Петра Порошенка відвідали Меморіал пам'яті героїв Крут, що знаходиться поблизу однойменної станції в Ніжинському районі Чернігівської області.
Бій під Крутами? одна з найгероїчніших сторінок української історії, яка, на жаль, через перекручення та замовчування обросла неправдивими фактами й міфами. Наприклад, більшість вважає, що в той січневий день на залізничній станції загинуло 300 юнаків, зазнавши поразки від переважаючих сил більшовиків. Цифра «300» виникла на основі згадок про легендарну Фермопільську битву - героїчну оборону греками у 480 р. до н. е. Фермопільського гірського проходу від перської армії царя Ксеркса, коли спартанський цар Леонід мужньо тримав оборону на чолі 300 спартанців, котрі загинули в бою. За усталеним стереотипом, ця цифра почала ототожнюватись із загиблими студентами через часті порівняння з давньогрецькими героями. Насправді ж ситуація виглядала зовсім інакше.
Згідно досліджень військового історика Я. Тинченка, проти 4 тисяч московських і петербурзьких червоногвардійців виступили 420 українських юнкерів, студентів та гімназистів. Під час 5-годинного бою загинуло лише 10-12 юнаків, на відміну від ворожого війська, де вбитими і пораненими нарахували більше 600 вояків. Інші ж організовано відступили для оборони столиці. Вже після сутички 29 студентів та гімназистів, які охороняли станцію, опинилися в полоні радянського війська і були по-звірячому розстріляні або замордовані.
Некоректно називати бій поразкою. Завданням молодих хлопців була затримка наступу ворога на столицю відродженої України ? м. Київ, з яким вони гідно впоралися: впродовж бою було розібрано залізничну колію, що й ускладнило на кілька днів просування більшовицьких військ Муравйова.
Але повернемось до подій сучасності. Знову під Крутами студенти. Дякувати Богу, прибули вони з іншою місією ? вшанувати пам?ять своїх ровесників, котрі 95 років тому полягли за волю України. Історики поруч із представниками влади, політичних та громадських організацій взяли участь у мітингу-реквіємі. Напис на вінкові, який гості з Вінниці привезли на це героїчне місце, свідчив сам за себе: «Героям Крут від вдячних нащадків».
Після цього вінничани відвідали музейний комплекс. До його складу входить монумент битви під Крутами (червона колона, символ університету ім. Св. Володимира, студенти якого брали участь у битві), символічна могила-курган, насипана активістами Народного Руху в 90-х роках ХХ століття. Найцікавішим є музей, розміщений у старовинних автентичних залізничних вагонах, схожих на ті, в яких крутянці вирушали з Києва в бій. Експозиція презентує документи, зброю, амуніцію, предмети часів перших визвольних змагань, схеми ходу бою. В останньому вагоні демонструвались документальні фільми, присвячені 95-ій річниці сутички.
Ще однією точкою нашої мандрівки став візит до Ніжина ? міста, що подарувало нам будівничого Вінниці - архітектора Григорія Артинова. Там нас радісно прийняли колеги з Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, заснованого ще в 1805 р. Заклад не просто названий ім?ям сорочинецького генія М.В. Гоголя. Упродовж 7 років Микола Васильович жив і навчався в даному навчальному закладі, тоді - Гімназії вищих наук.
Родзинкою перебування в м. Ніжині стало відвідування картинної галереї вишу, яка зберігає оригінали й авторські копії художників флорентійської школи, Рубенса, Ван-Дейка, Рафаеля та багатьох інших знаних майстрів пензля, музею Миколи Гоголя, де експонується точна копія посмертної маски Великого Українця, та музею історії Ніжинської вищої школи, заснованої в річницю 200-літнього ювілею, яку університет святкував у листопаді 2005 року.
Загалом, враження та емоції від такої змістовної і цікавої поїздки в наших викладачів та студентів залишаться надовго.