Fb VSPU
Vk VSPU
VSPU.EDU.UA
ico-vspu
ВІННИЦЬКИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ - ПЛЕКАЄ МУДРЕ, ДОБРЕ, ВІЧНЕ!

Наукова і науково-технічна діяльність є невід’ємною складовою системи вищої освіти України. Вона відіграє важливу роль як з погляду створення нових знань і отримання вагомих наукових результатів, так і з погляду формування кадрового потенціалу ВНЗ та підвищення якості підготовки висококваліфікованих фахівців.


Виховна робота

У Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського сформована чітка система виховної роботи, яка орієнтована на підготовку фахівців, здатних забезпечити розвиток, збагачення і збереження національної культури й природного середовища, підготовку національної інтелігенції. В основу організації виховної роботи із студентами покладено Конституцію України, Закони України "Про освіту", "Про вищу освіту", положення Загальної декларації прав людини, Державну національну програму "Освіта" /Україна XXI ст./, Програму правової освіти населення України, Державну програму розвитку фізичної культури і спорту в Україні, Концепцію виховання дітей та молоді у національній системі освіти, Статут університету.

Прапор уныверситету
Посвята першокурсників у студенти університету

З метою вдосконалення організації і проведення виховної роботи зі студентською молоддю та поліпшення методичного забезпечення виховного процесу в університеті з вересня 2003 р. створено відділ виховної роботи.

Завдання виховного процесу реалізуються через вчену раду, ректорат, інститути, факультети, кафедри, академічні групи, студентське самоврядування, профком педуніверситету.

Центром і координатором виховного процесу є рада з виховної роботи, членами якої є: проректор з науково-педагогічної роботи, методисти відділу виховної роботи, заступники директорів інститутів, деканів з виховної роботи, директор студентського містечка, директор студентського клубу, завідувач навчально-науковою лабораторією з етнології Поділля, редактор газети „Педагог”, голова профспілки університету, заступник директора бібліотеки, представники студентського самоврядування.

На кожній кафедрі виховну роботу координує один із найбільш досвідчених викладачів. В академічних групах виховну роботу проводять наставники, яким допомагають старости і заступники старости з виховної роботи. Щотижня в кожній академічній групі проводяться виховні години.

  Щороку проводяться такі загальноуніверситетські виховні заходи:
 •  урочистості, присвячені початку нового навчального року, посвята першокурсників, урочисте покладання квітів до пам’ятника Михайлові Коцюбинському, урочистості з нагоди Дня міста, урочистості з нагоди Дня працівників освіти і науки, урочистості з нагоди Дня студентів;
 •  заходи щодо відзначення Міжнародного дня голокосту ромів, заходи до Дня незалежності України, заходи, приурочені Дню пам’яті жертв голодомору та політичних репресій, заходи, приурочені Міжнародному дню інвалідів, заходи, приурочені Дню прав людини, заходи щодо відзначення Дня соборності України, заходи, присвячені Міжнародному жіночому дню, заходи щодо святкування визволення міста Вінниці від фашистсько-німецьких загарбників, заходи щодо Чорнобильської трагедії, заходи щодо Всесвітнього дня здоров’я, заходи щодо Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв Великої Вітчизняно війни, заходи щодо Дня Конституції, заходи щодо святкування Дня Європи;
 •  виставки творчих робіт студентів і викладачів „Дари осені”, „Зимова фантазія”, „Весняний дзвіночок”;
 •  збори першокурсників за участю їхніх батьків „Організація навчальної та виховної роботи серед студентів в університеті”;
 •  конкурси „Красуня інституту” та „Красуня факультету”, змагання команд КВН інститутів, факультетів, „Веселі старти” для студентів перших курсів, святкування екватора студентами третього курсу; загальноуніверситетські конкурси: „Козацькі розваги”, „Красуня університету”, ігри КВН;
 •  дні відкритих дверей інститутів, факультетів;
 •  літературно-музичні свята: свято, присвячене Міжнародному дню музики, „У вінок Великому Сонцепоклоннику”, свято-ярмарок „Подільська осінь”, до Дня українського козацтва, до Дня української писемності, „Андріївські вечорниці”, „Щедрий вечір”, „Живи, красуйся, наша мово”, „В сім’ї вольній, новій”, „Від Благовіщення до Великодня”, « Великодня писанка»; „Я віддаю свій голос на захист природи”, свято, присвячене Дню матері;
 •  конкурс «Подільські колядки і щедрівки»;
 •  свято проводів зими і зустрічі весни «Благослови, мати, весну зустрічати»;
 •  акція „Подаруй бібліотеці книгу”;
 •  дні культури в університеті;
 •  тиждень слов’янської писемності і культури;
 •  фестиваль художньої самодіяльності інститутів, факультетів;
 •  зустрічі студентів і викладачів з ветеранами Великої Вітчизняної війни, зустрічі з представниками правоохоронних органів, представниками державних установ, громадських організацій, народними майстрами; зустрічі студентського активу та співробітників університету з ректором;
 •  презентації книг;
 •  науково-практичні конференції щодо здорового способу життя
 •  святкові студентські дискотеки;
 •  концерт за участю народних колективів університету, пісенний конкурс „Карооке на майдані” та шоу-програма „Шанс”, низка новорічних розважальних заходів, День св. Валентина, День Гумору, свято вручення дипломів випускникам тощо.
Урочистий момент
Будемо навчатися в обновленому корпусі

Для студентів в університеті створено умови для самостійного вдосконалення знань у вільний від навчання час, розвитку їхніх захоплень. Щороку у ВНЗ діє понад 120 добровільних студентських об'єднань (гуртків, секцій, музичних колективів, клубів за інтересами тощо), в роботі яких беруть участь понад 60% студентів денної форми навчання.

Ректорат, дирекції та деканати значну увагу приділяють питанню організації проживання студентів у гуртожитках педуніверситету: поліпшенню побутових умов студентів, контролю за виконанням ними Правил внутрішнього розпорядку в гуртожитках тощо. Питання організації виховної роботи в студентських гуртожитках обговорюється на вчених радах університету, інститутів, факультетів і засіданнях кафедр. Систематично проводяться збори мешканців гуртожитків з комендантами, адміністрацією університету, охороною. Обрано голів студрад гуртожитків, створено стенди з документацією, працюють санітарні комісії, які регулярно перевіряють стан кімнат та поверхів. У кожному гуртожитку створено кімнату для відпочинку, в яких проводяться виховні заходи. Постійний контроль за гуртожитками з боку ректорату і деканатів сприяє значному зменшенню порушень Правил внутрішнього розпорядку в студентських гуртожитках. Відділ виховної роботи організовує конкурси на кращу кімнату.

Активно діють органи студентського самоврядування. До складу вченої ради педуніверситету та конференції трудового колективу введено 10% студентів. Представники органів студентського самоврядування є членами ради з виховної роботи та ради з профілактики правопорушень. Рада студентського самоврядування університету спільно з адміністрацією і профкомом бере участь у розподілі місць для поселення в гуртожитки ВНЗ, представники органів студентського самоврядування є членами стипендіальних комісій та комісій з поселення в гуртожитки. Діяльність органів студентського самоврядування спрямовується на вдосконалення навчально-виховного процесу в університеті, сприяння науковій і творчій діяльності студентів.

Рада студентського самоврядування університету має будову піраміди – самоврядування на рівні групи, факультету, інституту, університету. До ради самоврядування ВНЗ входять голови факультетських рад, які очолюють відповідні сектори: навчально-науковий, культурно-просвітницький, із захисту прав студентів, спортивно-оздоровчий, соціально-побутовий, міжнародних зв’язків, прес-центр тощо.

Голова ради студентського самоврядування ВНЗ та її заступник є членами ради з виховної роботи університету.

Рада студентського самоврядування університету співпрацює з громадською організацією з охорони громадського порядку „Спеціалізований загін сприяння міліції „Щит”.

Органи студентського самоврядування тісно співпрацюють з профспілковими органами у справі правового та соціального захисту студентів, проведенні розважально-виховних заходів для студентів тощо.

Студентський клуб університету проводить ефективну виховну роботу, яка спланована та узгоджена належним чином. План виховних заходів взаємопов’язаний з інститутами, факультетами, з університетським планом.

В університеті працює 5 колективів, які мають звання „Народний”. Три колективи на базі музично-педагогічного факультету, два загальноуніверситетських. Народна хорова капела, кількісний склад біля 90 учасників, в репертуарі 65 творів. Народна жіноча хорова капела, кількісний склад 40 осіб, в репертуарі близько 35 творів. Народний оркестр народних інструментів, кількісний склад 40 осіб, в репертуарі 30 творів. Народний фольклорний гурт „Щедрик”, кількісний склад 8 осіб, репертуар - 120 творів. Народний ансамбль пісні і танцю „Веснянка” (хорова, танцювальна, оркестр), кількісний склад близько 100 осіб, репертуар – біля 25 творів.

Студентський ярмарок
Студентський ярмарок

Щорічно в педуніверситеті проводиться фестиваль художньої самодіяльності, на якому демонструють свої концертні програми самодіяльні колективи всіх інститутів і факультетів.

При відділі виховної роботи функціонує соціально-психологічна служба, завданнями якої є: об’єднання зусиль науково-педагогічних працівників, науково–технічного персоналу, аспірантів, студентів для надання науково-консультаційних, інформаційних, практичних та інших послуг в галузі психології, використання можливостей СПС для покращення рівня практичної підготовки студентів і підвищення кваліфікації викладачів у педагогічному процесі.

В університеті розроблена система інформаційно-освітньої роботи щодо формування здорового способу життя студентської молоді. В ході її втілення проводиться така робота: зустрічі студентських колективів із висококваліфікованими фахівцями, читаються лекції, проводяться диспути, бесіди, семінари, „круглі столи”, демонструються кінофільми з даної тематики, готуються перегляди та огляди літератури, стінних газет, працюють щорічні науково-практичні конференції „За здоровий спосіб життя” з розповсюдженням пропагандистських листівок та буклетів, університет співпрацює з Вінницьким обласним центром здоров’я, Вінницьким обласним протитуберкульозним диспансером, обласним центром профілактики та боротьби зі СНІДом, успішно розвивається робота групи волонтерів, проводяться анонімні анкетування, в інститутах, на факультетах, в гуртожитках, у здоровпункті, в санаторії-профілакторії поновлюються інформаційно-консультативні куточки з адресами, телефонами, режимом роботи установ та організацій, що надають кваліфіковану професійну допомогу та послуги (наркологічні центри, центри здоров’я, соціальні служби для молоді, центри ресоціалізації наркозалежної молоді), проводиться профілактична робота на батьківських зборах, в університетських газетах „Педагог” та „Студентська територія”, зокрема ці питання висвітлюються в постійній рубриці “Формування навичок здорового способу життя”, тощо.

В університеті проводиться змістовна робота щодо попередження правопорушень і злочинності серед студентської молоді. В планах виховної роботи університету, інститутів, факультетів, кафедр і академічних груп передбачено різноманітні форми реалізації зазначеної теми. Керуючись Законом України „Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону” та Типовим статутом громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2000 року № 1872, у Вінницькому державному педагогічному університеті імені М.Коцюбинського, спільно з активом студентського самоврядування у вересні 2005 року створено добровільну дружину з охорони громадського порядку на території студмістечка. Діє рада з профілактики правопорушень і злочинності серед студентів. На її засіданнях розглядаються факти порушень дисципліни студентами університету, обговорюються питання з правового виховання, питання щодо профілактики попередження правопорушень. Організовуються зустрічі з представниками правоохоронних органів і прокуратури.

В педуніверситеті проводиться значна робота з відродження українських національно-культурних традицій лабораторією з етнології Поділля.

Створюються умови для фізичного розвитку студентів: проводяться заходи, присвячені тижню фізичної культури і спорту, розробляються і втілюються в життя плани спортивно-масової роботи, забезпечуються виступи збірних команд педуніверситету з різних видів спорту на різноманітних спортивних змаганнях, результативно працюють спортивні секції тощо.

Ректорська відзнака
Ректорська відзнака “Кращий студент Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського”

За відмінні успіхи у навчанні, вагомі результати у науковій роботі, за участь у роботі органів студентського самоврядування, творчих студіях, культурних товариствах, спортивних секціях, в технічній творчості, художній самодіяльності, дотримання в поведінці моральних норм, які діють у суспільстві, щорічно до Міжнародного Дня студентів проводиться вручення кращим представникам студентської молоді ректорської відзнаки “Кращий студент Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського”.

Студентам, які нагороджені ректорською відзнакою і навчаються за державним замовленням, за рахунок 10% фонду соціальної допомоги студентам встановлюється впродовж навчального року доплата до стипендії у розмірі 25% мінімального розміру ординарної академічної стипендії для студентів вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівня акредитації; а студентам, які навчаються на комерційних засадах, за рахунок спеціального фонду призначається премія в розмірі двох мінімальних ординарних академічних стипендій.

Структура організації виховного процесу в педуніверситеті:

 •  Проректор науково-педагогічної роботи
 •  Відділ виховної роботи
 •  Кафедри психолого-педагогічних дисциплін
 •  Заступники директорів (деканів) з виховної роботи
 •  Координатори виховної роботи кафедр
 •  Рада з виховної роботи
 •  Соціально-психологічна служба
 •  Рада профілактики порушень дисципліни
 •  Художня рада
 •  Інститут наставників академічних груп
 •  Профспілковий комітет
 •  Санаторій-профілакторій «Педагог»
 •  Рада студентського самоврядування
 •  Студентські ради гуртожитків
 •  Студентський клуб
 •  Народні та самодіяльні художні колективи
 •  Спортивний клуб
 •  Лабораторія з етнології Поділля
 •  Музей історії університету
 •  Музей Михайла Коцюбинського
 •  Етнографічний музей
 •  Редакція газети «Педагог»
 •  Редакція газети «Студентська територія»
 •  Загін охорони громадського порядку «Щит»
 •  Бібліотека
 •  Студентські об’єднання і товариства
 •  Клуби за інтересами
 •  Драматичні та літературні студії
 •  Групи волонтерів
 •  Спортивні секції