Презентація книги «Пам’ятки історії
та культури Вінницької області. Вінниця»
08.12.2016 р.
8 грудня у стінах Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського відбулася презентація особливої, унікальної, історичної книги для жителів нашого міста «Пам’ятки історії та культури Вінницької області. Вінниця». Над виданням працювало 26 авторів: дослідницький колектив науковців та краєзнавців, більшість з яких – представники історичного факультету Вінницького педуніверситету.
На презентацію завітали шановані гості та автори: заступник Вінницького міського голови та голова ради з питань історії, культурної спадщини та топоніміки міста Вінниці Галина Якубович, директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької обласної державної адміністрації Світлана Василюк. Серед авторів були присутні: директор державного архіву Вінницької області, професор Юрій Легун, член редколегії тому зводу пам’яток історії та культури Вінницької області, директор вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька, представники від департаменту освіти і науки Вінницької ОДА: завідувач сектору вищих навчальних закладів, науки та інтелектуальної власності Андрій Клапоущак і головний спеціаліст сектору вищих навчальних закладів, науки та інтелектуальної власності Анатолій Калетник, головний радник міського голови Андрій Юсов, директор видавництва «НІЛАН-ЛТД» Дмитро Корзун.
Із вітальним словом до присутніх звернулася ректор Вінницького педуніверситету Наталія Лазаренко: «Сьогодні у ВДПУ визначний день – презентація книги, яка створена думками, словами, архівними матеріалами, довідками, викладачами та випускниками нашого ВНЗ і здійснена за підтримки міської ради та Вінницької ОДА. Колектив викладачів історичного факультет визнаний лідером у формуванні пошуків, що стосуються вінницької області, міста і нашого університету. Маємо цінні історичні дослідження, що перетинаються з історією нашого міста, видатні імена прописані в історії вузу.
Хочу подякувати голові держадміністрації Вінницької області Валерію Коровію і нашому міському голові Сергію Моргунову за потужну підтримку, яку здійснюють для нашого університету. Вона є потрібною і значимою, оскільки щорічно студенти-історики проводять археологічні розкопки в місцях давніх поселень на території міста: на Замковій горі, території мурів тощо, знаходячи все нові цікаві знахідки, які стають історичним надбанням музею. Впевнена, що це лише початок наших спільних цінних знахідок!».
У книзі представлені матеріали про основні археологічні й історичні пам’ятки, твори монументального мистецтва та архітектури, що репрезентують історико-культурну спадщину Вінниччини. При підготовці статей автори опрацювали значну кількість архівних матеріалів, мемуарів, пам’яток особового походження та фахової літератури. Цікаво, що частина інформації вводиться до наукового обігу вперше. Це справжня знахідка для дослідників старовини, істориків, викладачів, студентів, школярів, які вивчають історію рідного краю. Видання скоро з’явиться в навчальних закладах міста та в бібліотеках.
Заступник міського голови Галина Якубович подякувала авторському колективу за титанічну працю над виданням, яке стане в нагоді не тільки нинішньому, а й майбутнім поколінням. Пані Галина наголосила, що у місті чимало робиться для того, аби воно мало своє історичне обличчя. Для цього докладають зусилля й історична громада, й мешканці Вінниці, а також – міський голова Сергій Моргунов, який за фахом – історик. Він робить усе можливе, щоб історія Вінниччини досліджувалась, і, в тому числі, посприяв, аби сьогоднішня презентована книга вийшла у світ (це була його ініціатива підготувати таке науково-довідкове видання).
Олександр Федоришен подякував усій робочій групі за честь бути серед авторського колективу, зазначивши, що це історична подія, оскільки книга нарешті з’явиться в руках у городян, і тих, хто цікавиться історією нашого міста. Вона закладає потужний фундамент для подальших досліджень і праць. Це невичерпний перелік інформації.
Наостанок Олександр Федоришен процитував Андрія Шептицького: «Пам’ятки мистецтва і культури цінуються і бережуться, як на те заслуговують, лиш тоді, коли ціла суспільність бачить у них святощі, переказані предками. Святощі, які мають бути збережені для прийдешнього покоління, тоді вони не пам’ятники археології, а жива основа національної культури на майбутні століття…».
переглядів: 1