УЧАСТЬ ВИКЛАДАЧІВ УНІВЕРСИТЕТУ У ВШАНУВАННІ ПАМ’ЯТІ ВИДАТНОГО УКРАЇНСЬКОГО ІСТОРИКА, ВІННИЧАНИНА АНАТОЛІЯ ТРОХИМОВИЧА ДАВИДЮКА
08.06.2023 р.
На базі кафедри філософії та суспільних наук Вінницького національного медичного університету імені Миколи Пирогова пройшов круглий стіл, приурочений ушануванню пам’яті доктора історичних наук, професора Анатолія Трохимовича Давидюка.
Народився Анатолій Трохимович 15 червня 1938 року в селі Дашківці Літинського райну Вінницької області. Навчався у Кзил-Ординському державному педагогічному інституті ім. М. В. Гоголя (Казахстан). Працював учителем історії і географії Брусленівської восьмирічної школи, був вихователем у Гайсинській школі-інтернаті Вінницької області. На думку Василя Шпички, саме місцеве керівництво залучило перспективного молодого вчителя до лекторської роботи в партійних і комсомольських організаціях.
Належність до партноменклатури допомогла Анатолію Трохимовичу вступити до цільової аспірантури Київського державного університету імені Тараса Шевченка. 1973 року він захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата, а в 1988 р. – доктора історичних наук.
Із 1973 до 1981 року Анатолій Давидюк працював доцентом Вінницького державного педагогічного інституту імені Миколи Островського. У лютому 1981 року його обрали на посаду завідувача кафедри історії КПРС і політекономії (нині кафедра філософії та суспільних наук) Вінницького державного медичного інституту імені Миколи Пирогова. На цій посаді він пропрацював до трагічної загибелі восени 2002 р.
Особливий науковий талант А. Т. Давидюка виявився у дослідженні трагічних наслідків радянського тоталітаризму. Цій темі він присвятив кілька десятків наукових статей, документальних нарисів, книги “Жертви червоного терору” і “Лікарська гекатомба: репресоване покоління”.
Присутні поділилися спогадами про Анатолія Трохимовича, якому властиві такі людські риси, як доброзичливість, чуйність, принциповість, чесність і порядність. Згадували також, що він любив дотепний український гумор і українську пісню.
На жаль, трагічний випадок обірвав життя Анатолія Трохимовича на злеті його творчих планів. Але, без сумніву, за своїм покликанням і життєвою позицією він був активним учасником і захисником новітнього українського державотворення.
Юрій Степанчук – професор університету