Українсько-німецький проект
«Забуті жертви Другої світової війни Вінницького регіону»
29.12.2020 р.
Завідувач кафедри всесвітньої історії проф. Мельничук О.А. взяв участь у відкритті пересувної музейної виставки «Забуті жертви Другої світової війни», що відбулася у Вінницькому молодіжному центрі «Квадрат». Під час презентації учасники проекту – українські та німецькі дослідники поділилися своїми враженнями від роботи над підготовкою експонатів виставки та висловили надію на продовження міжнародного співробітництва у сфері дослідження злочинів нацизму. По завершенню учасники презентації мали змогу відвідати виставку, яка була розгорнута під відкритим небом на площі Героїв Небесної сотні м. Вінниці. В майбутньому матеріали виставки будуть передані Центру історії Вінниці для розміщення у майбутньому музеї м. Вінниці та використання у просвітницькій роботі.
Підготовлена виставка стала результатом участі групи викладачів факультету історії, права та публічного управління у складі: проф. Мельничука О.А., проф. Зінька Ю.А., проф. Кравченка П.М., доц. Жмуд Н.В., доц. Батирєвої І.М., а також найкращих студентів та аспірантів у трьохрічному міжнародному німецько-українському проекті «Повернення в колективну пам'ять суспільства забутих жертв Другої світової війни Вінницького регіону». Серед усіх жертв нацизму основну увагу було сфокусовано на радянських військовополонених Шталагу №329, що знаходився у Вінниці, та пацієнтів Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. О. Ющенка, знищених нацистами в період окупації.
Проект реалізовувався спільно з громадськими організаціями «Народний Майдан Вінниччини» та «Deutsche Jugend in Europe» за фінансової підтримки німецького фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє» та Вінницької обласної державної адміністрації. Проект був розрахований на три роки, загальна сума його фінансування склала 40 тис. Евро.
За час проекту відбулися взаємні візити делегацій українських та німецьких істориків, під час яких обидві сторони мали змогу: ознайомитися із концепціями збереження пам’яті в обох країнах та відвідати найголовніші місця пам’яті; обмінятись досвідом із методології наукових досліджень та вивчити архівні документи з проблематики проекту; побувати в музейних установах та запозичити досвід створення сучасних музейних експозицій.