Подільський форум інклюзивного просвітництва

Подільський форум інклюзивного просвітництва

14.05.2025 р.

14 травня 2025 року у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського відбувся І Подільський форум інклюзивного просвітництва «(не)Все про інклюзію», організований у межах діяльності освітньо-наукового центру «Хаб NotBox».

Із вітальним словом до учасників звернулася ректор університету, професор Наталія Лазаренко, яка підкреслила важливість інклюзивної освіти як основи гуманного суспільства та подякувала усім, хто долучається до формування середовища рівних можливостей:

«Сьогоднішній форум – це не просто обмін досвідом. Це – крок до створення суспільства, де кожна дитина, незалежно від особливостей, має шанс на повноцінну реалізацію свого потенціалу. Дякую всім, хто творить інклюзивне майбутнє разом із нами».

Про важливість події зауважили перший проректор з науково-педагогічної роботи, професор Олег Блажко, начальник відділу безбар’єрності Департаменту відновлення та розвитку Вінницької міської ради Євгенія Штельмах, лікар-психіатр дитячий та дорослий обласного дитячого центру психічного здоров’я Вінницької обласної клінічної психо-неврологічної лікарні імені академіка О.І. Ющенка та інші. Зауважили про те, що важливо не лише говорити про інклюзію, а впроваджувати її щодня у кожній школі, університеті, громаді. Саме такі форуми допомагають створювати дієві механізми взаємодії.

Форум об’єднав понад 400 учасників – фахівців у сфері інклюзії, представників органів місцевої влади, освітян, науковців, лікарів, батьків дітей з особливими освітніми потребами, працівників інклюзивно-ресурсних центрів, благодійних фондів і громадських організацій. Основною метою події стало започаткування традиції щорічного обміну досвідом, інноваційними практиками та напрацюваннями у сфері інклюзивної освіти, а також побудова сталого партнерства між усіма учасниками освітнього процесу та громадою. Модераторкою форуму виступила Світлана Нагорняк, керівник освітньо-наукового центру «Хаб NotBox».

Програма включала виступи експертів, обговорення інноваційних практик, міжнародного досвіду та правового супроводу інклюзивного розвитку. Серед ключових тем – інклюзія очима батьків, особливості діагностики мовленнєвих порушень, інклюзивна освіта у приватних освітніх закладах, використання арт-терапії, адаптація українських дітей за кордоном тощо.

Учасники форуму мали змогу поставити запитання доповідачам, обговорити реальні кейси, поділитися власним досвідом та налагодити нові професійні зв’язки.

Форум відкрив нову традицію щорічного обговорення актуальних викликів у сфері інклюзії, інноваційних практик та обміну досвідом між фахівцями, які працюють у сфері інклюзії. У межах заходу презентовано міжсекторальну платформу підтримки інклюзії Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського – із залученням представників освіти, медицини, соціальних служб, батьків, громадських організацій. Подія стала майданчиком для налагодження партнерства між закладами освіти, родинами, фахівцями та управлінцями, для вільного обговорення сучасних викликів, що існують в інклюзивному освітньому та суспільному середовищі у громадах Поділля, які разом творять освітню екосистему рівних можливостей.