26.11.2023 р.
Наша студентка другого року навчання (бакалаврат, освітня програма Середня освіта. Математика, інформатика) Тімощенко Ірина зараз перебуває у Ґданському університеті в Польщі, де навчається один семестр до лютого 2024 року за програмою міжнародних обмінів Erasmus+.
Ірина люб’язно ділиться з нами враженнями про перебування у Ґданському університеті, розказуючи нам про:
Learning Agreement (LA)
Спочатку я обрала за своїм бажанням дисципліни для вивчення із запропонованого переліку. Після цього я склала LA. Це документ, в якому вказуються всі предмети, які вивчаються в Польщі та ті, які перезарахують потім в українському університеті. Потрібно було обов’язково набрати не менше 30 кредитів.
З вибором дисциплін мені допомагав мій Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбиснького, зокрема факультет математики, фізики і комп’ютерних наук, за що я йому дуже вдячна. Ми підібрали ті дисципліни, які будуть потрібні та цікаві мені. LA я могла змінювати впродовж місяця, якщо якісь предмети не підходили по розкладу або просто не сподобались мені. Потім ми повинні були завантажити його до системи ESRS.
Грант
У зазначений день проводиться зустріч з усіма учасниками програми Еrasmus+, Вам надають інформацію з конкретною датою і годиною коли прийти у міжнародний відділ для підписання фінансової угоди. Грант, 40% від зазначеної суми, я отримала через два тижні після приїзду. Наступний раз отримаю грант на початку грудня 40%. І вже після успішної здачі екзаменів виплатять решту 20%.
Проживання
На початку серпня на електрону пошту надійшли фото гуртожитків, який ми мали вибрати та забронювати.
Я проживаю у 10-му гуртожитку, у 5-ти хвилинах від університету. Ціна за проживання на місяць становить 710 злотих. У кімнаті проживає двоє людей, є кімната для одного, блокова система, спільний душ і мінікухня на трьох. Кухня, їдальня та пральня окремо на кожному поверсі. Є ліфт та автомат, де можна безкоштовно набрати питну воду.
Навчання
Навчання в мене розпочалось 2 жовтня. В цей день я зустрілась зі своєю координаторкою, яка надала мені розклад дисциплін та розповіла про університет. Оскільки я Erasmus-студент, то постійної групи в мене немає. Ми ходимо на ті дисципліни, які ми обрали. Це дуже цікаво, оскільки можна познайомитись з ширшим колом людей.
Навчання проводиться англійською, але якщо є бажання, то можна обрати дисципліни, які викладаються польською. В мене всі дисципліни, окрім однієї, викладаються англійською мовою. На лекціях викладачі пояснюють матеріал, а на практичних ми його опрацьовуємо. Чудово, що студенти самі обирають, як саме законспектувати матеріали лекцій. Одні пишуть в зошиті, інші на планшеті, а деякі просто слухають. На практичних ми відповідаємо біля дошки, працюємо в парах або ж виконуємо поставлене завдання на комп’ютері. В більшості кабінетів є комп’ютери, але якщо вам зручніше, то дозволяють брати свій ноутбук, що і роблять більшість студентів.
Є дні, коли в мене пари з самого ранку і до самого вечора, але два дні на тиждень я маю тільки по дві пари. Одна пара триває 1 годину 30 хвилин або 2 години 15 хвилин. Інформацію викладачі надають на електрону пошту. Також ми маємо групи в Teams, де викладачі публікують матеріали та завдання. Важливим було те, щоб всі дисципліни які я вивчаю, додали до студентського порталу, бо якщо там їх не буде, то дисципліна не зарахується.
Спочатку було важко, через те, що дисципліни читаються англійською, а деякі викладачі на парах починають ще й говорити польською мовою, але потім ти починаєш звикати й стає трохи легше. Також було важко розібратися з документами та розкладом, тому, що в перші тижні ми не були зареєстровані та викладачі могли змінити час пар або кабінет, а ми про це могли не знати. Але через 2 тижні все стабілізувалось.
Університет надав нам безкоштовні курси польської мови, які я відвідую 1 раз на тиждень по 3 години. Це чудова можливість вивчати польську для проживання тут, оскільки більшість поляків не розмовляють англійською.
Подорожі та розваги
На першому тижні перебування в Гданському університеті нам надали тижневий перелік різних «активностей» (Orientation Days). Ми мали різні екскурсії по місту та музеях, різні ігри та могли відвідати справжні студентські вечірки. В ці дні ми познайомились з багатьма Erasmus-студентами з різних країн та знайшли багато друзів. Це була чудова можливість покращити знання розмовної англійської мови та поспілкуватись з людьми різних національностей.
На початку жовтня ми їздили на Adaptation Camp 6-9.10. Чотириденний табір був цікавим досвідом: знайомство з новими людьми, різноманітні ігри, відпочинок та обмін культурним досвідом.
Ці всі «активності» організовує Erasmus Student Network (ESN) — загальноєвропейська студентська організація. ЇЇ мета це підтримка і розвиток студентських обмінів. Кожного місяця вони надсилають календар з різними подіями для студентів Erasmus.
Власне самі враження
Підведу ппроміжні підсумки… Erasmus+ це програма Європейського союзу з підтримки освіти, навчання, молоді та спорту. Її головною метою є сприяння співпраці між країнами в галузі освіти та навчання, а також підтримка мобільності студентів, викладачів, молоді та інших учасників освітнього процесу.
Міжнародний обмін у рамках програми Erasmus+ надає унікальні можливості для студентів, викладачів та інших учасників освітнього процесу. Цей обмін сприяє розвитку міжкультурного розуміння, збагаченню академічного досвіду та розширенню професійних можливостей.
Крім того, участь в програмі Erasmus+ сприяє покращенню мовних навичок, розвитку міжнародних зав’язків.
Я вважаю, що програма Erasmus+ відіграє важливу роль у підтримці міжнародних обмінів, сприяючи розвитку освіти, культури та співпраці між країнами.
Я дуже вдячна моєму Вінницькому державному педагогічному університету за надану можливість побувати на цьому обміні, вдосконалити свої знання, відчути різні методики викладання в закордонному університеті. Я вважаю, що цей досвід буде мені корисний для подальшого навчання дітей математиці й інформатиці в Україні. Ми повинні будемо відбудовувати, як у прямому розумінні, так і в культурному та освітньому плані, нашу вільну та незалежну Україну!