УЧАСТЬ ВИКЛАДАЧІВ УНІВЕРСИТЕТУ В РОБОТІ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ НАУКОВО-КРАЄЗНАВЧОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ «ПЕЧЕРНІ КОМПЛЕКСИ ТА ХРАМИ ПОДНІСТРОВ’Я»

20.09.2021 р.

Науково-краєзнавча конференція відбулася на базі Державного історико-культурного заповідника «Буша». Це єдиний у регіоні історико-культурний заповідник, який є однією з головних візиток Вінницької області. На його території розміщені унікальні історичні пам’ятки світового значення: єдиний у Європі вцілілий скельний язичницький храм, трипільське поселення доби енеоліту, земляний захисний вал та оборонна вежа XVI ст., козацьке кладовище XVII-XVIII ст., геологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення в Україні – Гайдамацький яр та багато іншого.

Завдяки колективу Державного історико-культурного заповідника «Буша», який очолює випускниця історичного факультету Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського Ірина Захарчук, учасники конференції детально ознайомилися з історико-культурною  спадщиною Буші та побували в інших історико-етнографічних локаціях, прилеглих до цього населеного пункту. 

Особливий інтерес у присутніх викликав Лядовський Усікновенський скельний чоловічий монастир. Заснований у 1013 році преподобним Антонієм Печерським, він є одним із найдавніших в Україні монастирів. Лядовський скельний монастир також входить до переліку Семи чудес Вінниччини. Не менш цікавою виявилася поїздка до села Оксанівки, де знаходиться єдиний в Україні пам’ятник річковим мідіям (скойкам), які в 1946-1947 рр. урятували людей від голоду. У селі створено фольклорно-етнографічний колектив, який надзвичайно яскраво популяризує історію села, його господарські, обрядові, гастрономічні та інші культурні традиції.

Науково-краєзнавчу конференцію проведено на високому науковому та організаційному рівні. У її роботі взяли участь історики, краєзнавці, журналісти, музеєзнавці, архівісти, книговидавці, етнографи, представники духовенства з Буші, Вінниці, Жмеринки, Кам’янця-Подільського, Липовця, Лядова, Львова, Могилева-Подільського, Хмельницького та Ямполя. За матеріалами роботи конференції видано збірник наукових праць.


Юрій Степаннчук – професор кафедри історії України