УЧАСТЬ ВИКЛАДАЧІВ І СТУДЕНТІВ ВДПУ ІМ. М. КОЦЮБИНСЬКОГО В АВТОПРОБІЗІ ЗА МАРШРУТОМ ПЕРШОГО ЗИМОВОГО ПОХОДУ АРМІЇ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ (УНР)
19.12.2019 р.
У грудні цього року відзначають 100-річний ювілей від початку героїчної військової операції Армії УНР, яка ввійшла в історію під назвою Перший Зимовий Похід. Десятитисячна Українська армія, потерпаючи від холоду, голоду, маючи багато поранених, хворих на тиф бійців, будучи погано озброєною та одягненою, прорвала важке оточення й здійснила унікальний шестимісячний рейд тилами загарбників – більшовицької Червоної армії та Білої армії генерала Денікіна.
Маршрут Зимового Походу проліг територіями нинішніх Житомирської, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської та Одеської областей. Місцем прориву ворожого фронту командування обрало Північно-Східний терен Вінницької області. Тут у районі залізничних станцій Голендри та Гулівці (Калинівський район) відбувся перехід армії УНР у запілля ворога.
13 грудня 2019 року з метою вшанування пам’яті воїнів УНР відбувся перший в Україні автопробіг маршрутом Зимового Походу по Вінницькій області. Ініціаторами цього заходу стали голова ГО «Кипорів Яр» Олександр Масний, голова ГО «Вінницьке крайове козацьке молодіжне об’єднання ”Молода Подільська Січ”» Валентина Шпак, Почесний краєзнавець України Олександр Роговий, доценти ВДПУ ім. М. Коцюбинського Віталій Тучинський і Юрій Степанчук. Автопробіг розпочався від села Голендри і проліг територіями Калинівського, Козятинського, Погребищенського та Липовецького районів. У ньому взяли участь громадські активісти, студенти ВДПУ ім. М. Коцюбинського та студенти вищого професійного училища Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (м. Вінниця) на чолі з педагогами Євгеном Ткаченком та Олександром Коробчинським.
Учасники автопробігу побували в загальноосвітніх закладах Голендр, Самгородка, Нової Греблі, Старої Прилуки, Нової Прилуки, Вахнівки й виступили перед учнями та їхніми вчителями. Адміністрації шкіл із великою відповідальністю поставилися до таких зустрічей, тому учні більше дізналися про жертовну боротьбу за Україну, яка відбулася сто років тому на теренах їхніх населених пунктів. Школярі захопливо слухали про подвиги воїнів Української армії, постать командувача М. Омеляновича-Павленка, пишалися тим, що їхні тодішні односельці з великою готовністю надали всебічну допомогу своїм захисникам, уважаючи їх Українським національним військом.
Зворушливий інтерес у присутніх викликали стрілецькі пісні у виконанні студентів факультету історії, права і публічного управління ВДПУ ім. М. Коцюбинського Владислава Цвілишина, Катерини Кулик та Єви Сарабун.
Автопробіг завершився у м. Липовець, який армія УНР стрімко звільнила від денікінців 13 грудня 1919 року. Місцевий краєзнавець Олександр Роговий порівняв цей бій із битвою під Каннами 216 року до н.е., коли карфагенський полководець Ганнібал розгромив переважаюче римське військо з мінімальними для себе втратами. Також дослідник презентував власне тематичне дослідження «Прорив на Липовець. Рейд по Східному Поділлю Армії УНР у 1919–1920-х роках». Олександр Іванович подав важливий історичний факт, що під час Першого Зимового Походу командарм Армії УНР М. Омелянович-Павленко окремим наказом узаконив звичне сьогодні армійське вітання «Слава Україні!».
Учасники заходу висловлюють щиру вдячність працівникам районних державних адміністрацій, територіями яких відбувся автопробіг, і Головному управлінню Національної поліції у Вінницькій області за надійну безпеку на шляху слідування автоколони.
Ю.С. Степанчук – доцент кафедри історії та культури України
Переглядів: 1