Звітна студентська конференція за результатами діалектологічної практики 2018-2019 н.р.
«Жива минувшина»

12.11.2019 р.

Кафедра української мови провела звітну студентську конференцію за результатами діалектологічної практики 2018-2019 н.р. «Жива минувшина»: студенти-філологи 3-го курсу жнивували на щедрому полі подільського говору, закоріненого в глибини століть, який і сьогодні зберігає і точне змістовне слово, і огранене новими зблисками словотворення, і мелодику словоладу.

Цьогоріч студенти вивчали особливості української діалектної мови крізь призму традиційної обрядовості, а тому виступи учасників конференції будувались на матеріалі весільної обрядовості, традиційної кухні крізь призму діалектних особливостей мови (А. Ворона, В. Волинець, Ю. Гудзовська, Д. Гарник). Теза «Маленька крапка на карті – велика любов у серці» стала засадничою у виступах, присвячених діалектним особливостям рідної говірки окремого подільського села (Я. Ільченко, О. Ткачук). Карнаух І., Кокорєва М. та Сліпко О. після мандрів Тернопільщиною та спілкування з гостинними, хоч і незнайомими інформаторами висновкували, що діалектологічна практика залишила слід у серцях студентів-словесників, з одного боку, а з другого – стала ще одним кроком до збереження цінних автентичних діалектних свідчень. Завдяки В. Кондрашовій усі гості не лише почули про степовий говір Херсонщини, а й мали унікальну можливість скоштувати кавуняче варення!

Родзинкою цьогорічної конференції стала презентація книги «Скарби українських говорів: тексти про борщ», яка була представлена українській громадськості на Львівському книжковому форумі. Ця книга містить діалектні тексти, які через говірки доносять до читача секрети українських господинь із різних куточків України щодо приготування і споживання борщу – національної страви, яка єднає всіх українців. До цього всеукраїнського наукового проєкту долучилися і студенти ВДПУ ім. М. Коцюбинського: доц. Гороф’янюк І. В. упорядкувала та подала до цієї хрестоматії 17 зразків мовлення із 13 сіл Вінницької області, які записали ще в 2007 р. студенти ВДПУ ім. М.Коцюбинського (Костюк Б., Вознюк Ю., Волощук Т. та ін.) під проводом доцента Костюк А.В. та асистента Гороф’янюк І.В., коли тільки розпочиналася системна робота над вивченням подільського говору в нашому університеті під патронатом професора Гриценка П.Ю.

Організатор конференції – доц. Гороф’янюк І. В. – запевнила студентів, що кращі тексти з їхньої діалектологічної практики ввійдуть до майбутньої хрестоматії подільського говору. А вам вдалося разом зібрати понад 65 годин аудіозаписів автентичного говіркового мовлення мешканців 44 сіл та міст Вінницької, Житомирської, Хмельницької, Кіровоградської, Тернопільської та Херсонської областей.

Переконані, що той, хто хоча б раз відчув смак живильних соків народної мови, не зупинятися в збереженні й пізнанні народного слова!

І. В. Гороф’янюк, к.філол.н.,

доцент кафедри української мови

Переглядів: 1