УЧАСТЬ НАУКОВЦІВ ВДПУ ІМ. М. КОЦЮБИНСЬКОГО В КРАЄЗНАВЧІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ, ПРИСВЯЧЕНІЙ УШАНУВАННЮ ПАМ’ЯТІ КОСТЯ ШИРОЦЬКОГО ТА АНАТОЛІЯ СВИДНИЦЬКОГО
17.09.2019 р.
Історію Поділля, Вінниці зокрема, сьогодні можна вивчати не лише за книгами, журналами чи кінофільмами, а й за назвами вулиць, бульварів, площ, скверів, провулків тощо. Починаючи від князя Ярослава Мудрого, короля Данила Галицького, князя Костянтина Острозького, митрополита Петра Могили, полковника Івана Богуна, гетьмана Богдана Хмельницького, місто презентують десятки історичних особистостей, які зробили вагомий внесок на користь України чи прославили себе як представники Подільського краю.
До цієї славетної когорти належать постаті Костя Широцького та Анатолія Свидницького, іменами яких названо вулиці нашого міста. Радянська цензура всіляко приховувала та замовчувала ці прізвища, лише з проголошенням незалежності України вони повернулись із небуття.
Кость Широцький народився в селі Вільшанка на Вінниччині в 1886 році. Навчався та викладав у Санкт-Петербурзькому Імператорському університеті на історико-філологічному факультеті. Перед Українською національною революцією назавжди повернувся до України, де два останні роки свого життя (1918–1919) працював професором Кам’янець-Подільського українського університету. За своє коротке, але надзвичайно творче життя опублікував сотні наукових праць з української історії, археології, етнології, мистецтвознавства. Його заслужено вважають одним із фундаторів вітчизняної регіональної історії та краєзнавства.
Не менш талановитим був Анатолій Свидницький – прозаїк, поет, фольклорист, який народився в сім’ї священника села Маньківка (сьогодні це Тульчинський район) у 1834 році. Навчався в Київському університеті на двох факультетах – юридичному та філологічному. Вільно володів грецькою, латинською, французькою, польською та болгарською мовами. Написав перший реалістично-побутовий роман в Україні – «Люборацькі», який високо оцінив Іван Франко.
13 вересня 2019 року на базі Тульчинської центральної районної бібліотеки відбулася краєзнавча конференція, присвячена 185-й річниці від дня народження Анатолія Свидницького та 100-річчя від дня смерті Костя Широцького.
Директор бібліотеки Віра Вігуржинська – модератор наукового зібрання – щиро поздоровила всіх присутніх із початком роботи конференції та зачитала вітання, які надійшли від голови Тульчинської районної державної адміністрації Віталія Чуби, міського голови Тульчинської об’єднаної територіальної громади Валерія Весняного та декана факультету історії, права та публічного управління ВДПУ ім. М. Коцюбинського професора Юрія Зінька.
Роботу краєзнавчої конференції продовжила депутат Вінницької обласної ради поетеса Жанна Дмитренко. У своєму виступі вона розкрила роль особистості в історії, означила її як Божий промисел, дороговказ для майбутніх поколінь. Жанна Віталіївна продекламувала зворушливий вірш, присвячений пам’яті Костя Широцького.
Одним із учасників конференції був кандидат історичних наук Анатолій Трембіцький – дослідник із Хмельницького, який уперше відкрив широкій громадськості ім’я Костя Широцького. Учений повідав про труднощі та успіхи своїх наукових пошуків в Україні, Чехії та Канаді. Презентував свою щойно видану ґрунтовну книгу «Кость Широцький у працях, статтях, спогадах, епістоляріях, мемуарах, документах, світлинах». Анатолій Михайлович закликав досліджувати весь родовід Широцьких, який має багато обдарованих представників. Наприклад, батько Костя Широцького, священник Віталій Широцький, написав шістдесят наукових історико-етнографічних праць і товаришував із відомим подільським істориком Юхимом Сіцінським.
Виконувачка обов’язків начальника відділу культури і туризму Тульчинської РДА Наталія Справник розказала про традиції вшанування пам’яті відомих земляків. Зокрема про те, що на честь Анатолія Свидницького в селі Маньківка регулярно проводять однойменні літературні читання. У цьому літературно-просвітницькому заході беруть участь літератори з багатьох регіонів України.
Тему популяризації постатей К. Широцького та А. Свидницького продовжила заступниця голови Тульчинської районної ради Надія Григор’єва. У своєму виступі Надія Іванівна розповіла про організацію та проведення фестивалю народної творчості ім. К. Широцького «Кроковеє колесо», який проходить у селі Білоусівка – селі, де похований видатний науковець.
Кандидат історичних наук Лілія Іваневич представила маловідомі історичні й краєзнавчі праці К. Широцького, проаналізувала його значний вклад в дослідження регіональної історії та історії України загалом. Лілія Анатоліївна однією з перших почала вивчати наукову спадщину вченого, написала ґрунтовну монографію «Кость Широцький (1886–1919): науковець, просвітник, педагог».
Головний спеціаліст відділу інформації державного архіву Вінницької області Костянтин Завальнюк ознайомив присутніх із раніше невідомими архівними матеріалами, які стосуються діяльності Костя Широцького на Тульчинщині. Краєзнавець зауважив, що ці неопубліковані історичні джерела чекають своїх дослідників.
Цікавими й змістовними були доповіді вчителя історії Білоусівської ЗШ Богдана Гриценка «К. В. Широцький у революційні 1917–1919 рр.», завідувачки клубу с. Маньківка Антоніни Мороз «Анатолій Свидницький і Маньківка», наукового працівника Тульчинського краєзнавчого музею Анни Порожної «Праці Костя Широцького у фондах Тульчинського краєзнавчого музею», викладача Тульчинського коледжу культури Євгенії Фолюшняк «Життя віддане служінню культури», студентки Тульчинського коледжу культури Кароліни Вербецької «І нитками простелене життя».
Наукова конференція передбачала й обговорення нагальних проблем краєзнавства. Про сучасні історичні дослідження Літинщини розповів кандидат історичних наук Руслан Зелінський. Доцент Юрій Степанчук поінформував про форми історико-краєзнавчої роботи у Вінницькому державному педагогічному університеті ім. М. Коцюбинського. Навів низку прикладів плідної співпраці науковців вишу з краєзнавцями Тульчина, Немирова, Тиврова, Бару, Літина, Липовця, Ямполя та інших районних центрів Вінницької області.
Організатори конференції, зокрема Владислав Вігуржинський, подбали, аби її учасники мали змогу відвідати малу батьківщину А. Свидницького та К. Широцького. Науковці побували в селі Маньківка, де розміщене погруддя А. Свидницького та поклали квіти до могили К. Широцького у селі Білоусівка. Захоплення викликав білоусівський шкільний музей Костя Широцького, із експозиціями якого гостей познайомили директор місцевої школи Валентина Рябокінь та бібліотекар Оксана Волковська. Тут зібрані десятки автентичних предметів, які належали родині Широцьких.
Насамкінець варто зауважити, що участь у роботі конференції істориків Вінниці та Хмельницького стала можливою завдяки сприянню голови Вінницької обласної Ради Анатолія Олійника. Науковці вдячні Анатолію Дмитровичу за системну підтримку важливих наукових та культурно-просвітницьких заходів, які часто відбуваються на теренах нашої області.
Ю.С. Степанчук – доцент кафедри історії та культури України
Переглядів: 1