НАУКОВЦІ ВДПУ ІМ. М. КОЦЮБИНСЬКОГО ВЗЯЛИ УЧАСТЬ
У КРУГЛОМУ СТОЛІ, ПРИУРОЧЕНОМУ ДНЮ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ
26.06.2019 р.
На базі Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва відбувся круглий стіл, присвячений 23-й річниці Конституції України. У заході взяли участь представники ВДПУ ім. М. Коцюбинського, які познайомили присутніх з історією конституційного процесу в Україні, досягненнями в галузі сучасного конституційного права та традицією українського державотворення.
Серед учасників круглого столу були представники Вінницької облдержадміністрації, обласної Ради, юристи, керівники громадських організацій, правозахисники, мешканці міста.
Модератор круглого столу – доцент Юрій Степанчук – охарактеризував становлення українського конституціоналізму, який бере початок від «Руської Правди» Ярослава Мудрого, «Правди Ярославичів», «Уставу» князя Володимира Мономаха. Зокрема, зазначив, що базові положення законодавства Київської Русі та Галицько-Волинської держави відобразилися в «Литовських Статутах» (написаних, до речі, українською мовою), Універсалах Богдана Хмельницького, українсько-московських угодах, інших законодавчих актах XVII–XVIII ст.
Вершиною правової думки козацької доби стала Конституція гетьмана Пилипа Орлика – перша європейська Конституція, написана у 1710 році. Вона закріплювала створення незалежної української козацької держави в межах етнічного проживання українців та вперше поділила державну владу на законодавчу, виконавчу та судову.
Тему історії вітчизняного конституційного процесу продовжив заступник директора факультету історії, етнології і права доцент Віталій Тучинський. Він ідентифікував суспільно-політичні загрози, з якими зіштовхнулася Україна у 1917 році, наголосив на прогресивних положеннях Універсалів Центральної Ради, детально схарактеризував Конституцію Української Народної Республіки 1918 року.
Із входженням України до складу СРСР розпочався принципово новий етап конституційного процесу. Його специфіку та ідеологічні особливості розкрив професор, завідувач кафедри всесвітньої історії Олег Мельничук. Учений проаналізував систему соціального захисту населення УСРР у 1920-х роках.
Завідувач кафедри правових наук та філософії доцент Олександр Яременко зауважив, що новітній конституційний процес в Україні характеризується безперервним вдосконаленням Основного Закону України з урахуванням сучасних викликів та потреб суспільства. Науковець запропонував для обговорення тему конституційного закріплення права людини на інформацію та проблем його реалізації.
Викладачі ВДПУ ім. М. Коцюбинського не лише представили результати своїх наукових досліджень, а й узяли активну участь у дискусіях, які супроводжували роботу круглого столу. Особливий інтерес викликали доповіді адвокатів Сергія Павлова («Європейський суд з прав людини в контексті подій сучасної правової системи») та Тараса Грицуляка («Захист прав і свобод людини – найважливіше завдання держави»). Не менш цікавими були теми правозахисників Олексія Мотилюка («Норми Основного Закону як норми прямої дії та їх практична реалізація в умовах сьогодення») та Світлани Ходакової («Роль громадських організацій у розвитку громадянського суспільства»).
Тематика круглого столу збагатилася завдяки представникам інших вищих навчальних закладів нашого міста. Зокрема, доцент Анатолій Лисий оприлюднив нові сторінки біографії гетьмана Пилипа Орлика та розкрив його роль в українському національному державотворенні, кандидат політичних наук Максим Прихненко окреслив перспективи євроатлантичної інтеграції України, старший викладач Олена Яворська проаналізувала ситуацію щодо дотримання екологічного права на Вінниччині.
Активними учасниками цього науково-просвітницького заходу стали Олександр Крученюк – заступник голови Вінницької облдержадміністрації, Іван Педорук – начальник управління комунікацій із громадськістю облдержадміністрації, Михайло Кременюк – заступник голови Вінницької обласної Ради, Петро Бойко – заступник голови громадської Ради при Вінницькій обласній Раді. Державні службовці обговорили різноаспектні питання щодо функціонування нашого міста та запропонували шляхи реалізації вироблених під час роботи круглого столу громадських ініціатив.
Круглий стіл пройшов у доброзичливій атмосфері толерантності та взаєморозуміння. Учасники висловлюють глибоку вдячність його організаторам – директорові ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва – Ларисі Сеник та завідувачці сектору правової інформації – Катерині Осадчук.
Ю. С. Степанчук – доцент кафедри історії та культури України
Переглядів: 1