За свою багатолітню історію факультет іноземних мов став справжнім центром підготовки вчительських та науково-педагогічних кадрів з іноземних мов на теренах Вінницької області. В наші дні, коли держава дедалі впевненіше входить у світове співтовариство, роль факультету іноземних мов незмірно зростає, оскільки проблема підготовки фахівців з іноземних мов залишається гостро актуальною.
Сучасна історія факультету іноземних мов розпочалась у 1949 році. З часу його створення деканами факультету працювали Ю.О.Степаненко (І949-І950), Е.Р.Пенль (І950-І953), Л.В.Мурзіна (1953-1956), (1967-1969); С.В.Зверінін (1963-1967), доценти Г.І.Виноградова (1969-1972), М.М.Мількаманович (І972-І976), І.С.Хричикова (1976-1980), П.А.Ящук (1980-1986), В.М.Чорний (1986-1998), С.Д Чугу (1998-2003). У 2003 році деканом факультету іноземних мов призначено доцента Т.І. Ямчинську. З 2 квітня 2005 р. факультет перетворено в факультет іноземних мов. Деканом факультету іноземних мов є доцент Ямчинська Т.І.
За минулі десятиліття на факультеті іноземних мов здобули вищу освіту тисячі висококваліфікованих фахівців з іноземних мов, які працюють у школах і вузах, в органах державного управління та в сфері приватного підприємництва, перебувають на дипломатичній службі. Серед випускників – відмінники народної освіти, керівники факультетів і кафедр, викладачі вузів і наукові працівники, директори і заслужені вчителі шкіл, керівники обласних і районних органів освіти, письменники, працівники засобів масової інформації, державні службовці, журналісти, підприємці.
Керівництво факультету
Декан факультету, доцент Ямчинська Тамара Іванівна
Заступник декана з навчальної роботи, доцент Мельник Тетяна Миколаївна
Заступник декана з виховної роботи, доцент Таратута Світлана Леонідівна
Заступник декана з наукової роботи, доцент Дробаха Лариса Валеріївна
Львівським національним університетом ім. І.Франка,
Житомирським державним університетом ім. І.Франка,
Ресурсним центром наукових досліджень Університету «Львівській Ставропігіон» (м. Львів),
Ресурсним центром наукових досліджень Подільського національного університету (м. Хмельницький),
Ніжинським державним університетом імені М.Гоголя,
Кам’янець-Подільським державним педагогічним університетом,
Центральноукраїнським державним педагогічним університетом ім. В.Винниченка,
Південноукраїнським національним педагогічним університетом імені К.Д. Ушинського
Чернігівським національним педагогічним університетом ім. Т.Г.Шевченка тощо.
Факультетом встановлена співпраця в галузі освіти з такими міжнародними організаціями, навчальними закладами, асоціаціями викладачів іноземних мов і науковців:
Південно-Східним університетом штату Міссурі
Гете-Інститутом в Україні
Карконоським коледжем (м. Єленя Гура, Польща),
Вищою Школою Лінгвістичною (м. Ченстохова, Польща)
Відділом зв’язків з громадськістю держдепартаменту США в Україні (м. Київ),
Центром міжнародних обмінів у галузі освіти та науки Американської Ради з міжнародної освіти,
Центром американознавства в Україні,
Українським товариством по вивченню англійської мови (USSE),
Гомельським державним університетом імені Франциска Скорини (Бєларусь).
Співпраця з даними названими навчальними закладами передбачає підвищення кваліфікації педагогічних кадрів, участь в постійно діючому науковому семінарі, спільне проведення студентських наукових Інтернет заходів, обмін досвідом, консультації. Одним з напрямів співробітництва є можливість для молодих викладачів кафедри відвідувати підготовчі курси для вступу до аспірантури, складати кандидатські іспити з перспективою подальшого написання кандидатських дисертацій під керівництвом провідних науковців України.
Колективне членство у Всеукраїнській Асоціації викладачів англійської мови в Україні TESOL – Україна, колективне членство у IATEFL, індивідуальне членство у USSE, індивідуальне членство у Центрі американознавства України, співпраця із методичним центром Держдепартаменту зв’язків із громадськістю при посольстві США (м. Київ), співпраця з методичним центром Британської ради (м. Київ), Гете-Інститутом (м. Київ), Асоціацією германістів України (м. Львів) уможливлює обмін інформацією, проведення круглих столів, участь у всеукраїнських та міжнародних подіях, запрошення фахівців для проведення методичних семінарів тощо.