Спільний проект Міністерства освіти і науки України та Британської Ради в Україні
«Шкільний вчитель нового покоління»
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 12 серпня 2015 року №871, протягом 2016-2019 років Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, поряд з іншими 12 педагогічними університетами України, виступав майданчиком для апробації нового програмного курсу «Методика навчання іноземних мов» в рамках міжнародного освітнього проєкту «Шкільний учитель нового покоління» за підтримки Британської Ради в Україні та МОН України.
Проєкт «Шкільний учитель нового покоління» (2016 – 2019) спрямований на підвищення рівня викладання англійської мови в українських школах через адаптацію освітніх програм до європейських практик та стандартів. Мета і завдання проєкту співзвучні з Європейськими та вітчизняними нормативними документами у галузі освіти, а саме із Загальноєвропейськими рекомендаціями з мовної освіти, Європейським мовним портфоліо, Європейським портфоліо майбутніх вчителів іноземних мов (EPOSTL), Профілем освіти вчителів іноземних мов у Європі, Законом України «Про освіту», Стратегією сталого розвитку «Україна – 2020». Проект віддзеркалює інноваційний характер Концепції нової української школи.
Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського став одним з 13 українських вишів, які з першого дня брали активну участь в реалізації проєкту. Нову Програму підготовки вчителів англійської мови розробили 13 лекторів із восьми ЗВО України, де наш ЗВО гідно представила Змієвська О.О., заступник декана з навчальної роботи ( … - ... рр.), ст. викл. кафедри англійської філології факультету іноземних мов. Пілотування Нової Програми розпочалося 1 вересня 2016р. Розробники Нової Програми підготовки вчителів та тренери проекту ( 2016 – 2019 )
Протягом 2015 – 2019 рр. викладачі факультету іноземних мов двічі на рік проходили «Школи професійної майстерності», які організовувались Британською Радою в Україні і метою яких були безперервний професійний розвиток та обмін досвідом по інтеграції нової програми методики навчання іноземних мов у навчальний процес ЗВО. Серед сертифікованих адептів інноваційного програмного курсу методики навчання іноземних мов, що пройшли весь шлях від моменту пілотування проєкту до його логічного завершення, такі викладачі факультету іноземних мов як доц. Глазунова Т.В., доц. Довгалюк Т.А, ст. викл. Забужанська І.Д., ст. викл. Змієвська О.О., ст. викл. Лавренчук Я.Ю, ст. викл. Лісниченко А.П.
Керівництво університету в особі ректора пані Наталі Лазаренко, викладачі та студенти також неодноразово брали участь в інформаційних зустрічах та конференціях, присвячених імплементації програми, ділились своїми враженнями та успіхами.
13 листопада 2018 р. відбулася Міжнародна інформаційно-практична конференція "Учителі нового покоління: секрети успіху".
Протягом усього терміну реалізації проєкту здійснювався ретельний моніторинг процесу апробації, а результати оцінювалися кожного року. У 2019 році відбулось заключне оцінювання проєкту «Шкільний учитель нового покоління». Одним із висновків було те, що впровадження експериментальної програми дало можливість ЗВО підготувати вчителів нової формації, які дуже добре налаштовані на роботу в школі, вражають рівнем компетентності педагогічного працівника та здатні до рефлексії власної професійної діяльності.
У 2019 році відбувся перший випуск майбутніх учителів – учителів нового покоління факультету іноземних мов ВДПУ, які пройшли методичну підготовку за новою програмою. Надзвичайно приємним є той факт, що робота колективу по підготовці майбутніх вчителів англійської мови та рівень методичної й мовної підготовки наших студентів була високо оцінена міжнародним експертом та директором Transform ELT, Аланом С. Макензі під час його візиту до ВДПУ у травні 2019 року.
Зустріч міжнародного експерта та директора Transform ELT, Алана С. Макензі з викладачами факультету іноземних мов під час його візиту до ВДПУ у травні 2019 року.
Результати 2016-2019
ВДПУ здійснює підготовку студентів за новою Програмою з методики навчання англійської мови
18 фахівців – викладачів англійської мови та методики, підготовлених Британською Радою в Україні, забезпечують експериментальне навчання в університеті;
96 майбутніх учителів англійської мови навчаються за інноваційною Програмою;
12 шкіл м Вінниці залучені до пілотування інноваційної Програми;
22 шкільних учителя-наставника, підготовлених в рамках проекту, забезпечують практичну підготовку студентів.
Завдяки проекту в університеті започаткувала роботу Школа Менторства, метою якої є тісна співпраця між університетом та школою у практичній підготовці майбутнього вчителя нового покоління.
У результаті цього, 4 провідні вчителя вінницьких шкіл (Киналь А.Ю., Крикун А.С., Покотинська А., Залюбівська І.Я.), переможці Всеукраїнських та регіональних конкурсів серед вчителів іноземних мов (Качур В.), долучені до підготовки майбутніх вчителів іноземних мов як викладачі методики навчання іноземних мов.
Крикун А.С. – викладач модуля «Навчання дітей з особливими освітніми потребами», переможниця обласного конкурсу молодих вчителів «Надія 2018», співавтор методичного посібника «Інклюзивна освіта дітей з ДЦП на уроках іноземної мови» (золота медаль у номінації «Сучасний вектор розвитку інклюзивної освіти в Україні» на Десятій Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти – 2019».).
Киналь А.С. – викладач модуля «Технології в навчанні» за підтримки Ради міжнародних наукових досліджень ініціювала проведення грантового проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», який об’єднує викладачів та учителів англійської мови.
Залюбівська І.Я. є вчителем англійської мови у спеціалізованій загальноосвітній школі І ступеня з поглибленим вивченням іноземних мов № 25 Вінницької міської ради та імплементує методику нової Програми в рамках НУШ. Покотинська А. є вчителем англійської мови у ЗОШ I-III ступенів №26 Вінницької міської ради.
26 листопада 2019 року група викладачів та студентів факультету іноземних мов ВДПУ під керівництвом декана Ямчинської Тамари Іванівни взяла участь у Конференції "Шкільний учитель нового покоління", присвяченій презентації результатів упровадження нової програми методики викладання іноземних мов, яка відбулась у м. Київ за участю Алана Макензі, незалежного експерта з оцінки результатів проєкту. Алан Макензі відзначив високий рівень здійснення проєкту, мовну та професійну підготовку студентів-учасників, а також професіоналізм та самовідданість членів проєктної групи та викладачів, які імплементували розроблену методику у ЗВО України.
Цей проєкт є прикладом прояву педагогіки партнерства між викладачами і студентами; між менторами, студентами і викладачами; між базовими школами й університетом; між університетами – учасниками проєкту; між учасниками проєкту і спільнотою інших університетських викладачів, між МОН України і Британською Радою. І це ще один доказ актуальності і важливості подібних реформ, які факультет іноземних мов Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського втілює в життя на високому професійному рівні.
Починаючи з 2019-2020 н. р. експериментальний програмний курс «Методика навчання іноземних мов» набув статусу нормативної дисципліни і впроваджується на факультеті іноземних мов ВДПУ ім. М. Коцюбинського на постійній основі.