1. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ НАУКОВОЇ ЛАБОРАТОРІЇ

Мета функціонування наукової лабораторії з вивчення сучасної української мови та методики викладання рідної мови і літератури – здійснювати дослідно-експериментальну діяльність за пріоритетними напрямами розвитку української лінгвістики та методики викладання української мови і літератури.

Окреслену мету конкретизують завдання:

  1. розробити теоретичні положення з категорійної морфології, категорійного синтаксису та української функціоналістики; організовувати апробацію розроблених наукових положень;
  2. створювати навчальну, навчально-методичну та методичну літературу з граматики української мови, прикладної морфології та прикладного синтаксису для студентів вишу;
  3. працювати над створенням регіонального фонофонду діалектного мовлення та регіонального онімного фонду (гідронімікон, ойконімікон, антропонімікон);
  4. на підставі фонофонду укладати текстотеку з наступним опублікуванням хрестоматії автентичних діалектних текстів Центрального Поділля;
  5. вивчати мовні особливості говірок населених пунктів Вінниччини;
  6. брати співучасть у реалізації регіонального наукового проекту «Словник подільського говору» спільно зі Східноподільським лінгвокраєзнавчим науково-координаційним центром (Уманський державний педагогічний університет ім. П. Г. Тичини) та західноподільським (Кам’янець-Подільський національний педагогічний університет ім. Івана Огієнка) під егідою Інституту української мови Національної академії наук України;
  7. збирати інформацію про використання педагогічних інновацій у мовно-літературній освіті в середніх та вищих навчальних закладах; оцінювати напрацьований досвід інноваційної методичної діяльності вчителями-словесниками та викладачами філологічних факультетів у закладах освіти України;
  8. розробляти концепції впровадження в процес навчання філологічних дисциплін інноваційних технологій;
  9. розробляти моделі інноваційної педагогічно-методичної діяльності та окремих інноваційних проектів; створювати авторські програми спецкурсів і спецсемінарів для магістрів і студентів-бакалаврів з метою їхнього ознайомлення з інноваційними освітніми технологіями; апробувати розроблені програми в навчальному процесі;
  10. описувати моделі педагогічних інновацій, ознайомлювати з ними студентську аудиторію.

2. СТРУКТУРА НАУКОВОЇ ЛАБОРАТОРІЇ

Наукова лабораторія з вивчення сучасної української мови та методики викладання рідної мови і літератури є структурним підрозділом Факультету філології й журналістики імені Михайла Стельмаха Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.

Керівник лабораторії (на громадських засадах) кандидат філологічних наук, доцент Прокопчук Л.В.

Наукову лабораторію формують три сектори:

І. Граматика української мови в сучасній інтерпретації

Мета діяльності: поглиблення наукової теорії з морфології і синтаксису української мови з проекцією на функціонування мовних одиниць у різностильових текстах.

ІІ. Подільське лінгвокраєзнавство

Мета діяльності – створення повного ономастично-діалектного мовного портрету Вінниччини (Центрального Поділля).

ІІІ. Удосконалення мовно-літературної освіти в середній та вищій школі

Мета діяльності: вивчення й узагальнення інновацій у змісті та використанні новітніх освітніх технологій сучасної лінгводидактики, методики навчання української літератури та їх упровадження в навчальний процес середньої й вищої школи.

Кожен сектор має закріплений склад співробітників:

Граматика української мови в сучасній інтерпретації

  1. Іваницька Н. Л. – доктор філологічних наук, професор;
  2. Каленич В. М. – кандидат філологічних наук, доцент;
  3. Кухар Н. І. – кандидат філологічних наук, доцент;
  4. Прокопчук Л. В. - кандидат філологічних наук, доцент, керівник сектору.

Подільське лінгвокраєзнавство

  1. Павликівська Н. М. – доктор філологічних наук, професор;
  2. Гороф’янюк І. В. – кандидат філологічних наук, доцент, керівник сектору;
  3. Павлушенко О. А. – кандидат філологічних наук, доцент;

Удосконалення мовно-літературної освіти в середній та вищій школі

  1. Куцевол О. М. – доктор філологічних наук, професор, керівник сектору;
  2. Завальнюк І. Я. – доктор філологічних наук, професор;
  3. Богатько В. В. – кандидат філологічних наук, доцент;
  4. Прокопчук Л. В. – кандидат філологічних наук, доцент;
  5. Савчук Т.В., кандидат філологічних наук, доцент;
  6. Пойда О. А. – старший викладач;
  7. Петрович О. Б. – асистент.

3. НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА НАУКОВОЇ ЛАБОРАТОРІЇ

Наукова лабораторія з вивчення сучасної української мови та методики викладання рідної мови і літератури у своїй діяльності керується Законом України «Про вищу освіту», «Положенням про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах», затвердженого наказом Міністерства освіти України від 2 червня 1993 р. №161, «Положення про проведення практики студентів у вищих навчальних закладах України», затвердженого наказом Міносвіти України від 8 квітня 1993 року № 93, Статутом ВДПУ, посадовими обов’язками та іншими внутрішніми нормативами університету.

У своїй роботі співробітники наукової лабораторії з вивчення сучасної української мови та методики викладання рідної мови і літератури керуються постановами, розпорядженнями, наказами, іншими керівними і нормативними документами вищих інстанцій, які стосуються специфіки роботи; правилами експлуатації комп’ютерної та організаційної техніки; правилами і нормами охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії та протипожежного захисту, а також цим Положенням.


4. ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ НАУКОВОЇ ЛАБОРАТОРІЇ

Діяльність наукової лабораторії регламентована Положенням про наукову лабораторію з вивчення сучасної української мови та методики викладання рідної мови і літератури, затвердженим Вченою радою Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.

Наукова лабораторія з вивчення сучасної української мови та методики викладання рідної мови і літератури працює згідно з річним планом роботи, узгодженим із планом науково-дослідної роботи Вінницького державного педагогічного університету, затвердженим ректором університету.

Засідання керівників секторів лабораторії відбуваються за потреби.

Щорічно наукова лабораторія звітує про виконану науково-дослідну, науково-методичну та пошукову роботи на вченій раді факультету філології й журналістики імені Михайла Стельмаха та на Вченій раді Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.


5. УПРАВЛІННЯ НАУКОВОЮ ЛАБОРАТОРІЄЮ

Наукова лабораторія з вивчення сучасної української мови та методики викладання рідної мови і літератури діє відповідно до Статуту Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.

Стратегічне управління діяльністю наукової лабораторії з вивчення сучасної української мови та методики викладання рідної мови і літератури здійснює її засновник – Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, який:

1) затверджує Положення про наукову лабораторію інституту;

2) визначає пріоритетні напрями розвитку наукової лабораторії.

Безпосереднє управління діяльністю наукової лабораторії здійснює керівник лабораторії.

Науково-методичний супровід діяльності наукової лабораторії з вивчення сучасної української мови та методики викладання рідної мови і літератури забезпечують Вчена та науково-методична ради Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.

Авторські навчальні та робочі програми, навчально-методичні й методичні посібники, методичні розробки співробітників наукової лабораторії подаються на розгляд та схвалення Вченої та Науково-методичної рад Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.


6. ФІНАНСУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ЛАБОРАТОРІЇ

Лабораторія з вивчення сучасної української мови та методики викладання рідної мови і літератури фінансується на громадських засадах.

Фінансування діяльності лабораторії може здійснюватися за рахунок добровільних внесків юридичних та фізичних осіб, спонсорської допомоги та інших коштів, що не суперечить чинному законодавству України.

Лабораторія інституту може проводити самостійну госпрозрахункову діяльність, що передбачено Статутом Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського щодо надання консультативних та навчальних послуг з проблем, які розробляються, апробуються та впроваджуються лабораторією.

Розглянуто і схвалено на засіданні вченої ради Інституту філології й журналістики (протокол №6 від 13.01.2016 р.).


ВДПУ © 2021, Факультет філології й журналістики імені Михайла Стельмаха