Fb

Наукова і науково-технічна діяльність є невід’ємною складовою системи вищої освіти України. Вона відіграє важливу роль як з погляду створення нових знань і отримання вагомих наукових результатів, так і з погляду формування кадрового потенціалу ВНЗ та підвищення якості підготовки висококваліфікованих фахівців.

7.12.2011 р.


З новими досягненнями повернулася в рідний навчальний заклад команда фізиків, до складу якої увійшли п’ятикурсник інституту фізики, математики і технологічної освіти Володимир Гладковський, четвертокурсники Давид Рибак та Алла Остапенко і третьокурсник Михайло Опольський, із X Всеукраїнського студентського турніру фізиків. Учасниками творчого змагання, спрямованого на розвиток та реалізацію здібностей молодих людей шляхом вирішення складаних наукових задач та їх захист у науковій дискусії — фізичних боях, стали 12 команд класичних, технічних і педагогічних ВНЗ України. За підсумками турніру команді Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського вручили спеціальний диплом журі «За кращий результат серед команд педагогічних університетів» та диплом учасника. Дипломом ІІ ступеня як переможець в особистій першості нагороджений Дмитро Рибак.



Про підготовку до турніру, враження від поїздки, успіхи своїх вихованців розповів керівник команди – старший викладач кафедри фізики і методики фізики, інформатики, астрономії А.Ф. Недибалюк:

- Підготовка до поїздки була надзвичайно кропіткою, вимагала наполегливості й ґрунтовних знань. Учасники команди мали попотіти над розв’язанням 18 задач, кожна з яких представляла собою невеличку дипломну роботу, для якої потрібно було опрацювати величезну кількість літератури. Пропоновані до такого заходу завдання, як правило, проблематичні, часто не мають однозначних відповідей, можуть вимагати різних підходів до вирішення. Розв’язавши деякі з них повністю, можна було б отримати Нобелівську премію. Наприклад, у свій час була запропонована задача про фізичну природу кульової блискавки, для розв’язання якої потрібно не мало й не багато: проаналізувати фізичні теорії цього природного явища, вибрати найоптимальнішу та запропонувати свою модель. Складно це чи не дуже, можуть судити фахівці.

- А як зазвичай проходять такі турніри?

- Процес турніру відбувається у формі захисту наукових робіт. Команди змагаються у фізбоях, впродовж яких обов’язково випробовують себе в якості доповідача, опонента, рецензента. За ходом кожного поєдинку стежить висококваліфіковане журі, затверджене міністерством освіти, котре обов’язково аргументує виставлені оцінки.

- Нам відомо, що успішними були виступи й Ваших колишніх вихованців. Розкажіть, як склалися їх долі.

- Всеукраїнські студентські турніри фізиків тривають із 2003 року. Студенти нашого навчального закладу представляли ВДПУ ім. М. Коцюбинського в 9 таких змаганнях. Для багатьох учасників попередніх турнірів фізика, до певної міри, є своєрідним супутником життя. Наприклад, випускник нашого інституту Сергій Коновал успішно закінчив аспірантуру й захистив кандидатську дисертацію в Інституті надтвердих матеріалів ім. В. Бакуля НАН України; Віталій Сапсай працює вчителем фізики ФМГ№17 м. Вінниці, підготував багатьох призерів обласних і всеукраїнських олімпіад, турнірів юних фізиків; Володимир Наконечний очолює учительський колектив школи с. Агрономічного, викладає там ту ж таки фізику; Оксана Творун нині навчається в аспірантурі Вінницького національного технічного університету; Олександр Гаврилюк навчається в аспірантурі Інституту хімії поверхні ім. О. Чуйка НАН України. І це ще далеко не повний список.

- Скажіть кілька слів про вихованців нинішніх, котрі представляли наш навчальний заклад на цьогорічному турнірі.

- Вони були активними учасниками змагань, вмілими бійцями й достойними суперниками. Звичайно, я радію успіхам команди, котра представляла Вінницький педагогічний. Студенти мали чудову нагоду позмагатись інтелектуально, себе показати й людей побачити, отримали незабутні враження й від змагань, і від організованих екскурсій - в музей астрономії Харківського національного університету та на науково-виробниче об’єднання «Монокристал». Сподіваюся, що вони, беручи участь у цьогорічному турнірі фізиків, теж набули гарного досвіду, котрий обов’язково знадобиться у професійному становленні вчителя-предметника.


Розмову вела І. Федорчук