Fb

Наукова і науково-технічна діяльність є невід’ємною складовою системи вищої освіти України. Вона відіграє важливу роль як з погляду створення нових знань і отримання вагомих наукових результатів, так і з погляду формування кадрового потенціалу ВНЗ та підвищення якості підготовки висококваліфікованих фахівців.

15.10.2013 р.

20-річчю заснування Народознавчого центру Вінницького державного педагогічного університету присвячувалась низка цікавих пізнавальних заходів, які тривали в навчальному закладі 14-18 жовтня 2013 року.

Розпочався тиждень фотовиставкою «Народознавчий центр: минуле та сьогодення». Експозиція світлин, що збиралися впродовж багатьох років, красномовно розповідала відвідувачам про те, як втілювався в реальність задум доктора історичних наук, професора Л.С. Мельничук про організацію осередку, що мав на меті відродження духовної спадщини подолян. Відкрила презентацію завідувач навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля Т.П. Пірус. Першими відвідувачами виставки стали першокурсники інституту педагогіки, психології і мистецтв, що вивчають дисципліну «Українознавство».




15 жовтня 2013 року в аудиторії №357 навчального корпусу №1 пройшла зустріч майбутніх учителів із народними майстрами Вінниччини. Студенти 4 курсів інституту філології й журналістики та інституту історії, етнології і права мали змогу поспілкуватися з О.О. Верховою-Єднак, М.О. Юрченко, О.А. Кучинською, Л.Л. Філінською, В.М. Ніколаєвою, Є.С. Чугуновою, Л.В. Шаран, О.М. Крутих, Г.Ф. Чадюк, В.Л. Єрмаковою, І.В. Савчук, Л.П. Шаламай, почути неперевершену українську пісню у виконанні сестер, заслужених артисток Кабардино-Балкарської АРСР В.І. Третяк та Л.І. Ткачук. А в навчально-науковій лабораторії з етнології Поділля того ж дня відбувся майстер-клас із соломоплетіння Г.Ф. Чадюк, який відвідали учні закладу «Навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія №6 Вінницької міської ради».

16 жовтня студенти університету взяли участь у перегляді й обговоренні кінострічки С. Параджанова «Тіні забутих предків», знятої 1964 року на кіностудії «Київська кіностудія художніх фільмів ім. О. Довженка» за мотивами однойменної повісті Михайла Коцюбинського.

17 жовтня у конференц-залі музейно-просвітницького центру університету відбулося засідання круглого столу на тему: «Народна культура Поділля в національному вихованні дітей та молоді: проблеми й перспективи», учасниками якого стали директор інституту історії, етнології та права, доцент Ю.А. Зінько, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри філософії, соціально-політичних дисциплін та етнології О.А. Коляструк, кандидат історичних наук, доцент кафедри етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Т. Шевченка І.В. Ігнатенко, кандидат мистецтвознавства, доцент, заступник директора з наукової роботи Барського педагогічного коледжу імені М. Грушевського А.І. Сторожук, доктор історичних наук, професор, директор Державного архіву Вінницької області Ю.В. Легун, завідувач навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля Т.П. Пірус, методист відділу освіти Мурованокуриловецької райдержадміністрації Р.В. Крохмалюк, кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри психології інституту педагогіки, психології і мистецтв Л.І. Коломієць, кандидат філологічних наук, старший науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Рильського НАН України І.М. Коваль-Фучило, викладачі кафедри філософії, соціально-політичних дисциплін та етнології Т.Р. Кароєва, Н.В. Жмуд, В.А. Косаківський, В.О. Гребеньова, керівник фольклорно-етнографічного колективу «Душі криниця» К.Л. Пірус, випускники інституту історії, етнології і права, а нині – аспіранти Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Рильського НАН України Т. Момот та О. Головко.



З вітальним словом до гостей звернувся директор інституту історії, етнології та права, доцент Ю.А. Зінько, у якому зазначив:


- Надзвичайно приємно, що до нас прибули такі гарні гості. Й хоч ви у навчальному закладі зовсім нещодавно, та за такий короткий час, напевно, помітили, що Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського перспективний, новий, незважаючи на те, що переступив 100-літній рубіж. Запрошую вас усіх до подальшої співпраці, бо подібні зустрічі допомагатимуть нам плекати свідому інтелігенцію України, зберігати інтелектуальний генофонд нації.

Головним покликанням учителя є виховання молоді. А Вінницький педагогічний для цього робить чимало. Базою навчальної і виховної діяльності є й етнографічний комплекс, до складу якого входить кафедра філософії, соціально-політичних дисциплін та етнології, роботою котрої керує доктор історичних наук, професор О.А. Коляструк, і навчально-наукова лабораторія з етнології Поділля, яку очолює член спілки народних майстрів України Т.П. Пірус.

Сьогодні ми з вдячністю згадуємо Л.С. Мельничук, яка двадцять літ тому однією з перших відчула необхідність збору, вивчення і популяризації народної культури подолян, створила Народознавчий центр, визначила концептуальні засади, наукові цілі й напрямки його діяльності. Сподіваюся, що етнографічний комплекс, у який переріс наразі Народознавчий центр, стане базою для багатьох цікавих заходів щодо вивчення й популяризації культурної спадщини Поділля.



Приємним сюрпризом для усіх присутніх стала зустріч із першим складом фольклорно-етнографічного колективу «Душі криниця», що входив до складу Народознавчого центру. Привітати тих, хто вчиться, й тих, хто плекає сьогоднішню молодь, згадати свої неповторні студентські роки прибули Віктор і Діана Бойцови, Олексій Гончар, Тетяна Бронюк, (Шкуропат), Юрій Подолян, Оксана Славна, Людмила Попроцька (Хлоп’яча), Надія Качур (Назарчук), Альона Аврамець (Мурієнко), Віктор Бронюк.


- Дуже часто згадую Народознавчий центр і нашого керівника, - ділиться спогадами соліст гурту «ТіК» Віктор Бронюк, - радію, що сьогодні в університеті існує спеціалізація «українознавство» і є такий чудовий музейно-просвітницький центр. А два десятиріччя тому все тільки починалося. Лідія Семенівна намагалася створити колектив, який би не був стандартним. За її задумом він мав стати схожим на народний театр, а його артисти вміли невимушено спілкуватися на сцені, співати народні пісні. Втілити таку мрію в реальність взялися дуже відповідальні люди, ми, й у нас це вийшло. Пам’ятаю, як без зайвих нагадувань збиралися в позанавчальний час, вивчали сценарії, імпровізували… Кожен із нас пронесе ці спогади через усе життя.

- Лідія Семенівна постійно нам радила: «Діти, старайтеся, беріть щось від цього! А раптом вам це згодиться! – розповідає Альона Аврамець (Мурієнко).


Учасники засідання круглого столу мали нагоду побачити презентацію-дефіле народного жіночого одягу із фондової колекції навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля. Демонстрували експонати учасники фольклорно-етнографічного гурту «Душі криниця», а про особливості пошиття костюмів, орнаментику детально розповів старший викладач кафедри філософії, соціально-політичних дисциплін та етнології В.А. Косаківський.

Під час засідання круглого столу завідувач навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля Т.П. Пірус представила загалу сімейну реліквію – зошит своєї матері, до якого та 1946-1947 рр. записувала народні пісні.

Приємне спілкування тривало довго, невимушено і дуже цікаво. Упродовж другої частини заходу студенти-четвертокурсники інституту історії, етнології та права Яніна Соболевська і Євген Бойко, котрі навчаються за спеціалізацією «українознавство та туристично-краєзнавча діяльність», розповіли аудиторії про результати кількарічних спільних українсько-польських польових досліджень на тему: «Світоглядні й релігійні уявлення мешканців сіл Мурафа та Клекотина Шаргородського району»; творчі роботи своїх вихованців представили загалу викладач Вінницького художньо-професійного училища №5 В.А. Непийвода й майстри виробничого навчання О.О. Муравко та Л.Г. Афанасьєва. А поки науковці-етнологи вели дискусію, в одній з університетських аудиторій учні Вінницького художньо-професійного училища №5 провели для студентів-істориків майстер-класи з різьблення, квілінгу, декоративного розпису.

В рамках тижня тривала виставка витинанок, презентація книги Р.В. Крохмалюка «Село Житники», а завершився він фотосесією «Ми - українці», що проходила на території студмістечка 18 жовтня 2013 року.


Репортаж - Ірина Федорчук

Фото - Олександр Кузьминський

переглядів: 1