ВИКЛАДАЧІ ФАКУЛЬТЕТУ ІСТОРІЇ, ЕТНОЛОГІЇ І ПРАВА
ВДПУ ІМ. М. КОЦЮБИНСЬКОГО З ПРОФОРІЄНТАЦІЙНОЮ МЕТОЮ ВІДВІДАЛИ ТИВРІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ-ІНТЕРНАТ ПОГЛИБЛЕНОЇ ПІДГОТОВКИ В ГАЛУЗІ НАУКИ

21.12.2018 р.

Тиврівський ліцей-інтернат поглибленої підготовки в галузі науки є єдиним загальноосвітнім закладом у Вінницькій області, який виробив оригінальну адміністративно-освітню систему розв’язання проблеми навчання учнів сільської місцевості. Вони не лише навчаються в ліцеї, але й проживають. Таке рішення стало вдалою альтернативою державній програмі «Шкільний автобус».

Особливістю діяльності закладу є структуроване профільне навчання обдарованої учнівської молоді. Зокрема, у ліцеї функціонують чотири факультети: фізико-математичний (із поглибленим вивченням математики, інформатики, фізики); гуманітарний (із поглибленим вивченням історії України та всесвітньої історії); філологічний (із поглибленим вивченням англійської та німецької мови); природничий (із поглибленим вивченням біології та хімії).

Варто відзначити, що, вступаючи на навчання до ліцею, учні проходять конкурсний відбір. На думку директора, кандидата педагогічних наук Андрія Подзігуна, це дозволяє вже на початковому етапі визначити здібності чи таланти дитини. Що, своєю чергою, допомагає вчителям правильно зорієнтувати учня та сприяти його продуктивній самореалізації під час навчального процесу.

Викладачі кафедри історії та культури України зустрілися з педагогічним колективом та старшокласниками ліцею. Зустріч відбулася в рамках відзначення 25-річчя створення ліцею-інтернату та з метою всебічної репрезентації Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, зокрема факультету історії, етнології і права.

Доцент Олена Стадник на основі презентаційного відеофільму розказала історію ВНЗ від його заснування в 1912 році до сучасності. Слухачі довідалися про особливості навчання, побуту та дозвілля студентів, побачили гарно облаштовану територію, належну матеріально-технічну базу університету, спеціалізовані навчальні аудиторії, обладнану сучасною комп’ютерною технікою професійну телестудію, комфортабельну бібліотеку тощо.

Доцент Наталя Кузьмінець, послуговуючись наочним матеріалом, детально познайомила слухачів із діяльністю факультету історії, етнології і права. Наталя Петрівна охарактеризувала його структуру, професорсько-викладацький склад, вказала на високу конкурентоспроможність випускників на ринку освітніх послуг. Особливу зацікавленість викликало представлення кафедри правових наук та філософії, яка стала потужним центром підготовки фахівців у галузі права, публічного управління та адміністрування.

Про історію співпраці між ВДПУ ім. М. Коцюбинського та Тиврівським ліцеєм поінформував доцент Юрій Степанчук. Він як керівник секції «Історії та краєзнавства» Вінницького територіального відділення Малої академії наук України, засвідчив високий рівень науково-дослідних робіт учнів ліцею, поданих на щорічний обласний захист до МАН. За час існування ліцею вони 202 рази ставали призерами та переможцями обласного конкурсу. 16 ліцеїстів успішно представляли Вінницьку область на ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту учнівських науково-дослідних робіт МАН у Києві, 5 із яких одержали дипломи переможців.

Важливим аспектом співпраці є спільна участь у відзначенні історичних ювілеїв та вшануванні пам’яті полеглих борців за волю України. Зокрема, учні ліцею та студенти ВДПУ ім. М. Коцюбинського щороку беруть активну участь у патріотично-виховних заходах, що проходять поблизу села Красне. Тут у лютому 1651 року відбувся запеклий бій, під час якого польське військо, яке чисельно переважало, завдало поразки козацькому підрозділу, очолюваному полковником Данилом Нечаєм.

Зі свого боку, заступник директора з навчально-методичної роботи Ірина Маринчук розповіла про досягнення та результати діяльності колективу ліцею. Сьогодні у ньому навчаються 273 учні та працюють 45 висококваліфікованих педагогів. За результатами зовнішнього незалежного оцінювання у 2018 році Тиврівський ліцей удруге поспіль увійшов до п’ятірки найкращих загальноосвітніх навчальних закладів Вінницької області в рейтингу шкіл України.

Ліцеїсти постійно посідають перше місце серед шкіл Тиврівського району в ІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад. 2018 року учні Тиврівського ліцею здобули 24 призових місця в ІІІ етапі Всеукраїнських предметних олімпіад. Учениця 4 курсу Анастасія Кучер стала переможцем ІV етапу Всеукраїнського конкурсу творчих робіт під гаслом «Об’єднаймося, браття!» в номінації «Історія» та здобула І місце в Україні. Чотири ліцеїсти були переможцями Міжнародного турніру з розв’язування математичних логічних задач у Парижі.

Учителі – В. Ф. Шастун, І. В. Маринчук, В. О. Лавров, В. А. Сидорук, І. О. Березюк, С. Д. Сесюк ставали переможцями районного та обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року».

За вагомі результати в роботі та навчанні учителі та учні ліцею були занесені на районну Дошку пошани. Зокрема, на районну Дошку пошани у 2017 році занесений учитель інформатики В. В. Тоха та учень 4 курсу фізико-математичного факультету Вадим Тоха за 3 місце в ІV етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій, у 2018 році – учень ліцею Юрій Мазуренко, який отримав 200 балів за ЗНО з математики.

Неодноразово колектив Тиврівського ліцею-інтернату поглибленої підготовки в галузі науки заносився до обласної Дошки пошани, Літопису освіти і науки України, нагороджувався знаком «Флагман освіти України». Його директор – Андрій Михайлович Подзігун став лауреатом конкурсу «Директор ХХІ століття» серед гімназій, ліцеїв, колегіумів України.

Досвід та інноваційні навчальні технології Тиврівського ліцею постійно вивчають та поширюють в загальноосвітніх закладах України. Ліцей є науково-практичним центром, на базі якого проходять конференції та семінари для працівників освіти району, області, України.

Наприкінці зустрічі Андрій Михайлович провів цікаву екскурсію територією ввіреного йому навчального закладу. Будонок, у якому розташований ліцей, побудований на початку XVIII ст. й відомий під назвою «Палац Ярошинських». Ця унікальна будівля із залишками ландшафтного парку є історико-архітектурною пам’яткою України.

Під час огляду сучасних навчальних локацій ліцею справжній подив у присутніх викликав масштабний планетарій, де ліцеїсти з великим інтересом вивчають небесні світила та карту зоряного неба. За словами Андрія Михайловича, автора цієї ідеї, планетарій – третій за величиною серед планетаріїв України, розташованих у закритому приміщенні.

Загалом зустріч відбувалася в діловій і водночас по-домашньому щирій атмосфері. Вона викликала великий інтерес у старшокласників щодо подальшого навчання у Вінницькому державному педагогічному університеті ім. М. Коцюбинського: багато хто виявив бажання приїхати на День відкритих дверей до нашого університету.

Ю. С. Степанчук – доцент кафедри історії та культури України

Переглядів: 1