КЕРІВНИЦТВО ТА СПІВРОБІТНИКИ УНІВЕРСИТЕТУ ВИСЛОВЛЮЮТЬ ГЛИБОКЕ СПІВЧУТТЯ РІДНИМ ТА БЛИЗЬКИМ

06.06.2017 р.


5 червня 2017 року помер доктор педагогічних наук, професор, заслужений працівник народної освіти України, кавалер державних і урядових нагород, колишній ректор Вінницького державного педагогічного університету (1976-2003 рр.) Шунда Никифор Миколайович. Никифор Миколайович був високоосвіченою інтелігентною людиною, визначним науковцем. Його внесок в організацію та розвиток вітчизняної освіти і науки є неоціненним. Організаторські здібності, відданість справі втілились у вагомих здобутках одного з провідних в Україні вищого навчального закладу.

Никифор Миколайович Шунда народився 12 лютого 1932 року в селі Лютарівка Теофіпольського району Хмельницької області. Батько Никифора Миколайовича, Микола Йосипович Шунда, воїн першої та другої світових воєн. Чесний, розумний, мужній, рішучого, прямого характер чоловік. Мати Никифора Миколайовича – Тетяна Анатоліївна все життя важко працювала. Після школи Никифор Миколайович вступив у Вінницький педагогічний інститут. Закінчивши у 1955 році з відзнакою Вінницький педагогічний інститут, Никифор Миколайович за направленням працював у Шаргородській загальноосвітній школі. Про нього як про спеціаліста яскраво говорить такий факт: відразу після прийому на роботу йому доручили викладати математику у всіх (чотирьох) випускних класах школи.




У зв’язку з погіршенням здоров’я батька, Никифор Миколайович був змушений переїхати до Вінниці, де спочатку працював учителем у школі трудової молоді, а згодом – завучем у загальноосвітній школі №5 міста Вінниця. Декілька років керував шифрувальним відділом у Комітеті державної безпеки.

У 1964 році Никифора Миколайовича запросили працювати асистентом у Вінницький педагогічний інститут на кафедрі алгебри і методики викладання математики. Завдяки своїй професійній підготовці, наполегливості, самовідданості в роботі Никифор Миколайович уже через 2 роки став заступником декана фізико-математичного факультету. Вступивши у 1969 році до аспірантури, Никифор Миколайович захистив кандидатську дисертацію, тему якої вибрав самостійно.

Після захисту кандидатської дисертації Шунда Никифор Миколайович повернувся у Вінницький педагогічний інститут. Працював на посадах заступника декана, декана фізико-математичного факультету, завідувача кафедри алгебри і методики викладання математики, проректора з навчальної роботи, ректора Вінницького педагогічного інституту, який згодом став Вінницьким державним педагогічним університетом імені Михайла Коцюбинського. Завдяки таланту керівника, окрім виконання на найвищому професійному рівні своїх обов’язків, Никифору Миколайовичу вдалося зробити для Вінницького державного педагогічного університету, та й освіти України в цілому, таке:


  • у 1974 році Вінницький педагогічний інститут почав працювати в одну зміну, за рахунок проведення оптимізації навчального процесу проректором з навчальної роботи Шундою Н.М.;
  • побудовано і обладнано 4 гуртожитки для студентів;
  • побудовано й обладнано восьмиповерховий навчально-лабораторний корпус на 2000 студентів;
  • побудовано і обладнано окремі лекційні аудиторії на 700 студентів;
  • побудовано і обладнано бібліотеку, створено бібліотечний фонд;
  • побудовано і обладнано актову залу на 620 посадочних місць;
  • побудовано і обладнано їдальню на 300 посадочних місць;
  • побудовано молодіжний центр;
  • обладнано хімічні лабораторії;
  • на базі старої їдальні обладнано і відкрито санаторій-профілакторій.

У 1997 році Никифор Миколайович блискуче захистив докторську дисертацію за двома педагогічними спеціальностями в Інституті педагогіки і психології професійної освіти АПН України. Завдяки титанічній праці Никифора Миколайовича та очолюваного ним колективу, Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського у 1999 році був відзначений почесним дипломом і увійшов до п’ятірки кращих педагогічних ВНЗ України. 24 серпня 2002 року Міжнародний Академічний Рейтинг популярності та якості «Золота Фортуна» нагородив Вінницький педагогічний університет срібною медаллю «Незалежність України» в номінації «За вагомий внесок у справу підготовки висококваліфікованих кадрів для народної освіти України».

Никифор Миколайович автор понад 90 наукових праць серед них 18 монографій. Мало кому відомо, що Никифор Миколайович був завзятим спортсменом, тривалий час був членом збірної області з бігу на довгі дистанції, був рекордсменом області з бігу на 30 км, учасником естафети Олімпійського вогню у 1980 році. 1994 року Н. М. Шунда нагороджений сертифікатом Міжнародного Олімпійського комітету, за активну роботу у розбудові Олімпійського руху в Україні. Планету відкриту в 1977 році і зареєстровану за номером 13906 названо «Шунда» на честь Заслуженого працівника освіти України, відмінника народної освіти, Никифора Миколайовича Шунди.

Колектив глибоко сумує та схиляє голову в скорботі разом із рідними та близькими.

Вічна та світла пам’ять!


переглядів: 1