ЧУДЕСА ВІННИЧЧИНИ ОЧИМА ФІЛОЛОГІВ

08.10.2016 р.


Нещодавно кафедра української мови ініціювала пізнавально-виховний проект «Сім чудес Вінниччини очима філологів», у рамках якого відбуватимуться туристичні подорожі викладачів і студентів факультету філології й журналістики імені Михайла Стельмаха до пам’ятних місць нашого краю. Перша мандрівка відбулася 8 жовтня 2016 р. за маршрутом Вінниця – Лядова – Буша – Вінниця.




Студенти-першокурсники та викладачі кафедри української мови спершу завітали до с. Лядови, що розкинулось на березі Дністра, з тисячолітнім скельним монастирем, до якого, за легендами, навідувався сам Богдан Хмельницький. До сьогодні у цій місцині збереглися печерна церква Антонія Печерського, його келія, а також святе джерело. А за неофіційними версіями в дохристиянський період тут були храми Лади та Лада. Ті ж, хто побував на Святій горі Афон у Греції, стверджують, що Лядівський скельний монастир – Подільський Афон!

Наступною була Буша. Село, розташоване недалеко від Ямполя, на кордоні з Молдовою, славиться багатою тисячолітньою історією, починаючи з трипільської цивілізації, її попередників та наступників, залишками скельного храму дохристиянського періоду, до якого навідуються люди з усього світу. Про славне і водночас трагічне козацьке минуле нам нагадали залишки оборонної вежі, могили козака Михайла та дружини сотника - Мар'яни Зависної, козацьке кладовище. У Буші є й своє «місце сили» – Гайдамацький яр із надзвичайною енергетикою від дольмену (стародавня культова споруда з каменів – піднята на кам'яних опорах плита). А ще там б’ють джерела з такою водою, яку ми ніколи й ніде більше не посмакуємо.




Багато чого є ще в Буші: і виставка сучасних кам’яних скульптур під відкритим небом, серед яких можна бродити вічність, вбачаючи щораз усе нове й нове; й обереги з каменю, що стоять століттями до сих пір на подвір’ях села; і хатини, аналогів яким немає у всій Україні. Тільки це треба БАЧИТИ, а не мріяти побачити.

Орім розповідей від місцевих екскурсоводів, ми отримали добрячу порцію інформації від екскурсовода Кузьми, яку точно не прочитали б в офіційних джерелах, посмакували імпровізованого авторського трипільського борщу, скуштували ведичного чаю.

Одним словом, Лядова та Буша – це дивовижні місця, насичені Гармонією і Любов’ю, у яких просто зобов’язаний побувати кожний подоляни, бо все, що там є, – безцінне, безцінне не пізнанням, а усвідомленням нашої унікальності!

Інна Гороф’янюк, доцент кафедри української мови,
заступник декана факультету філології і журналістики імені Михайла
Стельмаха з наукової роботи



переглядів: 1