"Круглий стіл" на тему
«Рух опору в Україні у роки Другої світової війни:
націоналістична і радянська течії»

21.04.2011 р.

Організатор: Інститут історії, етнології і права

У роботі наукового зібрання прийняли участь студенти інституту та старшокласники загальноосвітніх шкіл. Студенти та учні обговорили коло питань, присвячених джерелам та історіографії Руху опору, його організації у початковий період радянсько-німецької війни, специфіку бойових дій, кількісний склад, регіональні аспекти націоналістичного і радянського Руху опору. Окремі виступи були приділені керівникам збройної боротьби на окупованих фашистами територіях. Так, студент-історик Биков Ігор та студент магістратури Сушинський Владислав охарактеризували діяльність командира УПА-«Південь» Омеляна Грабця на Вінниччині, а учень Вінницької гуманітарної гімназії № 1 ім. М. Пирогова Літовальцев Максим виступив із темою «Тарас Бульба-Боровець – організатор «Поліської Січі».

Боротьбу червоних партизанів проти німецько-фашистських військ висвітлили учень Михайлівської СЗОШ І-ІІІ ст. Басалига Денис та учень Барського гуманітарно-педагогічного коледжу ім. М. Грушевського Григор’єв Роман. Діяльність радянського підпілля у роки війни освітив учень Сосонської СЗОШ Демченко Ярослав. Цікавою була доповідь учениці Гайсинської гуманітарної інтернат-гімназії Коваль Олесі на тему «Українська жінка в історії УПА: життя і доля». Про діяльність УПА на Кубані у 1941-1944 рр. розповів учень Вінницької гуманітарної гімназії № 1 ім. М. Пирогова Мельник Віктор.



Не менш цікавою була доповідь студента інституту історії, етнології і права Сологуба Віктора на тему «Про що мовчить хрест у Житомирі». Дослідження присвячене загадково-трагічним сторінкам націоналістичного підпілля у Житомирі.

Також із своїми науковими доповідями виступили студенти Торжинський Едуард - «Діяльність ОУН-УПА на Вінниччині (1943-1944 рр.)»; Савчук Анатолій - «Діяльність червоного підпілля на Тиврівщині»; Соболевська Яніна – «Робота органів нацистської окупаційної влади по боротьбі з партизанським підпіллям на Вінниччині в 1941-1944 рр.».

Кожна доповідь супроводжувалася захоплюючою дискусією, де панувала атмосфера взаємоповаги та наукової толерантності.