Співпраця з Гете-Інститутом

Кафедра німецької філології плідно співпрацює з німецьким культурним інститутом в Україні Goethe-Institut.

Goethe-Institut — це всесвітня мережа культурних центрів Федеративної Республіки Німеччина, метою якої є популяризація вивчення німецької мови за кордоном, підтримка міжнародної співпраці в культурній та освітній сферах, детальне інформування про культурне, суспільне й політичне життя Німеччини.

Співробітництво ведеться у кількох напрямах, серед яких, насамперед, отримання стипендій та грантів для стажування та навчання у Німеччині. Так, за останній час мали змогу підвищити свою мовну, країнознавчу та методико-дидактичну кваліфікацію у Гете-Інститутах та університетах Берліна, Мюнхена, Фрайбурга, Мангайма, Швебіш-Галль, Тбілісі, а викладачі кафедри: Вишивана Н.В., Сольська Т.М., Боровська О.О., Поселецька К.А., Підпала В.В., Ігнатова О.М., Гапчук Я. А. Починаючи з 2004 року, викладачами кафедри було отримано понад 25 грантів на перебування та навчання у Німеччині. Результатом мовного стажування було отримання викладачами кафедри, які також викладають у Центрі вивчення німецької мови, міжнародних сертифікатів на володіння німецької мови рівнів С1 та С2.

У рамках співпраці з Гете-Інститутом викладачі кафедри підвищують методико-дидактичну кваліфікацію на численних семінарах, тренінгах, госпітаціях, воркшопах, що пропонуються Гете-Інститутом у Києві та в інших містах України, а також навчаючись на онлайн курсах на платформі Moodle. Так, з 2012 р. викладачі кафедри пройшли загалом 50 онлайн-курсів та онлайн-семінарів, та отримали міжнародні сертифікати Гете-Інституту. Починаючи з 2015 р. викладачі кафедри постійно проходять тримісячні онлайн-курси з методики-дидактики “Вчимося навчати німецької” Гете-Інституту Україна. Взяли участь в онлайн-курсах Гете-Інституту з методики-дидактики та отримали кваліфікацію онлайн-тутора та dll-тренера Вишивана Н.В., Сольська Т.М., Поселецька К.А., Боровська О.О., Ігнатова О.М. (2015-2019 рр.).

11 викладачів кафедри взяли активну участь в онлайн-курсі Гете-Інституту “DLL - Deutsch lehren lernen” (“Вчимося навчати німецької”), підвищивши свою фахову та методичну компетенції, та отримали міжнародні сертифікати.

Гете-Інститут активно сприяє у забезпеченні кафедри методичною літературою, сучасними підручниками, мультимедійними комплексами для інтерактивних дошок, які розширюють мовні знання та підвищують міжкультурну компетенцію. Так, зібрана завдяки Гете-Інституту бібліотека та медіатека нараховує близько п'ятисот найменувань, періодика регулярно поповнюється такими німецькими виданнями, як Vitaminde, Deutsch perfekt, Deutschland, Presse und Sprache, Fremdsprache Deutsch.


Участь у проєкті DLL – Вчимося навчати німецької

У 2016 році Вінницький державний педагогічний університет підписав угоду про кооперацію між ВДПУ та Гете-Інститутом про співробітництво у підготовці студентів та підвищенні кваліфікації викладачів німецької мови, а також у сприянні розвитку німецької мови у Вінниці. Підписання даної угоди надало нам можливість готувати наших студентів за новими стандартами у методиці навчання німецької мови, які відповідають вимогам нової української школи. Слід зазначити, що університет виявився одним з перших ЗВО в Україні, який за сприяння та фінансової підтримки Німеччини успішно пілотував проєкт міжнародної програми “DLL – Вчимося навчати німецької”. Ця програма є абсолютно інноваційною за змістом і за формою. Акцент ставиться на компетентнісному та комунікативно-діяльнісному підходах до вивчення іноземних мов. В навчання традиційним мовним навичкам інтегрована концепція практично орієнтованого навчання, а також орієнтація на учня та його залучення до активної роботи. Ефективною є також форма занять змішаного навчання, що передбачає опрацювання частини матеріалу на онлайн-платформі і дозволяє раціонально використовувати час на аудиторних заняттях.

Ще однією перевагою пілотованої програми є безпосередній зв'язок теорії з практикою. Усі підручники, які університет отримує у рамках співпраці безоплатно, супроводжуються відеоматеріалами з уривками занять та інтерв’ю з учителями та експертами. Окрім того, налагоджено дуже тісну співпрацю зі школами міста, де студенти, починаючи з 5-го семестру, проводять власні практично-дослідницькі проєкти і застосовують набуті теоретичні знання на практиці. Навчання за програмою “DLL – Вчимося навчати німецької” триває для студентів чотири семестри і в разі успішного навчання та захисту проєкту закінчується отриманням сертифікату міжнародного зразка від Гете-Інституту. За цією інноваційною програмою у ВДПУ навчається уже п'ятий потік студентів-бакалаврів спеціальності “Середня освіта (Мова і література (німецька))”, а загалом з початку імплементації проєкту понад 30 студентів отримали міжнародні сертифікати, чим засвідчили свою високу фахову і методичну підготовку.

Успіх, досягнутий в цьому напрямку, був засвідчений учасниками експертної групи з Німеччини та колегами з 8 університетів з різних міст України, які зібралися у листопаді 2018 у ВДПУ, як в одному з перших ЗВО в Україні, який пілотував цей проєкт і має великий напрацьований досвід. Учасники зустрічі відвідали відкрите заняття та мали можливість поспілкуватися зі студентами, почути їхні враження про навчання та їхнє бачення сучасної школи і ролі учителя в ній.

Колектив кафедри отримав схвальні відгуки колег та німецьких експертів про надзвичайно високий рівень фахової та методичної підготовки студентів, а головне – щире бажання іти у школи і бути тими агентами змін, які готові кидати виклик старій системі і міняти освіту на краще. Результати зустрічі були представлені координаторці проєкту у Мюнхені, яка ініціювала зйомку заняття зі студентами – майбутніми педагогами. Відео стало першою у світі відео-документацією імплементації програми “Вчимося навчати німецької” у ЗВО, і слугуватиме зразком сучасного заняття та мотивації обирати професію вчителя.

Під час візиту знімальної групи з Мюнхена про участь факультету іноземних мов у проєкті розповіла ректор ВДПУ ім.. М. Коцюбинського, професор Лазаренко Н. І. . (ІНТЕРВ’Ю з Наталією ЛАЗАРЕНКО дивитися за посиланням).



У 2018 р. в рамках підписаної угоди між ВДПУ ім. М. Коцюбинського та Гете-Інститутом про імплементацію міжнародної програми “DLL-Вчимося навчати німецької” декан факультету Ямчинська Т. І. взяла участь у міжнародній програмі для переможців конкурсу викладачів німецької мови та експертів освіти з України “Нові імпульси для освітньої галузі” (09-15.09.2018, Німеччина, м. Берлін, м.Гамбург).



У 2019 році студенти, які навчаються за новою програмою методики навчання іноземних мов, взяли участь у конкурсі відео-робіт, організованому Гете-Інститутом “Я стану найкращим вчителем”, і зайняли 3 призові місця. Переможниця конкурсу Хлікей В. (Відео-робота доступна за посиланням) виграла двотижневий мовний курс у Гете-Інституті Берлін (Німеччина, січень 2020 р.).



Участь у проєктах загальноосвітнього напряму

“Нова українська школа”

В рамках програми реформи “Нова українська школа” МОН України у співпраці з Британською Радою та Гете-Інститутом ВДПУ активно долучився до пілотного проєкту, метою якого є методико-дидактична підготовка вчителів німецької мови, які беруть участь у пілотуванні нового стандарту початкової школи. Зокрема, деякі викладачі університету, які є також підготовленими мультиплікаторами Гете-Інституту провели методичні семінари з підвищення кваліфікації для вчителів початкових класів. Окрім того, вони взяли участь у відвідуванні уроків у пілотних школах, що є партнерами проєкту (школа-гімназія 25 м. Вінниця, гімназія №4 м. Луцька, спеціалізована школа № 6 з поглибленим вивченням німецької мови у м. Хмельницький) та провели бесіди з вчителями, дирекцією шкіл та батьками, на основі чого було підготовлено експертні висновки для Міністерства освіти.

2-4.12, 9-11.12.2019 доцент кафедри німецької філології Вишивана Н. В. провела методичні семінари з підвищення дигітальної компетенції для вчителів німецької мови у співпраці з МОН України та Гете-Інститутом.

У грудні 2020 доцент Вишивана Н. В. у співпраці з Гете-Інститутом розробила та провела для зацікавлених вчителів середніх шкіл України семінар на тему “Планування уроку”. Пілотування виявилося успішним, отже з 2021 року цей семінар буде проведений на місцевому рівні у всіх обласних центрах України.

CLIL

Все більшого інтересу в Україні набуває освітній підхід в рамках інтеграції фахового і мовного навчання (CLIL), коли вивчення іноземної мови (зокрема німецької) комбінується зі змістом інших фахових галузей, таких як біологія, географія або мистецтво. Цей підхід має безліч переваг, насамперед, заняття суттєво підвищують мотивацію до вивчення німецької у дітей. Крім того, учні мають можливість застосувати набуті знання на практиці.

“Німеччина – країна винахідників”

Вінницький державний педагогічний університет також долучився до дисемінації інтегрованого вивчення мов у школах регіону. Так, наші викладачі-мультиплікатори на базі ВДПУ у листопаді-грудні 2018 провели семінари для вчителів німецької мови не лише міста й області, але й для бажаючих з усієї України у рамках проекту “Німеччина – країна винахідників”

Вони ознайомилися з дидактичними матеріалами та методами роботи з ними на уроці. Окрім того, учні, вчителі, студенти та усі бажаючі змогли відвідати одноіменну інтерактивну виставку. За 2 тижні роботи її оглянуло більше тисячі відвідувачів, а гідами були студенти університету спеціальності “Середня освіта (Мова і література (німецька))”. Таким чином, вони не лише практикувались у німецькій мові, але й удосконалювали свою педагогічну майстерність та розвивали соціальну компетенцію.

“Міст до вищої освіти у Німеччині”

Програма “Міст до вищої освіти у Німеччині”, у якій ВДПУ бере участь у співпраці з Гете-Інститутом, також орієнтована на вивчення німецької мови з метою її мультидисциплінарного застосування. Вона уможливлює вступ до університетів Німеччини без додаткових підготовчих курсів та вступних іспитів і орієнтована перш за все на учнів, здібних до технічних та природничих наук.

Учасники, які успішно пройшли програму навчання – фахову, мовну, а також знайомство з культурою та соціальним оточенням, можуть подавати заявку на вступ до одного з університетів-партнерів. Акредитований Центр німецької мови, який функціонує на базі факультету іноземних мов, надає відповідну мовну підготовку, а також консультує учнів та їхніх батьків щодо участі у проєкті. З початку проєкту у ньому взяли участь близько 450 учнів.


Підвищення кваліфікації викладачів

Успішна освітня діяльність неможлива без професійного зростання викладачів. Завдяки міжнародній співпраці з Гете-Інститутом викладачі постійно підвищують кваліфікацію.

Так, в рамках угоди з Гете-Інститутом у проєкті “DLL – Вчимося навчати німецької”, 5 викладачів отримали міжнародну кваліфікацію DLL-тренерів та онлайн-туторів, і мають право проведення занять у змішаному форматі. Доцент Вишивана Н.В. з метою мультиплікації досвіду проводила очні тренінги в кількох університетах України та онлайн-курси за програмою DLL.

3 викладачів, крім мультиплікаторської діяльності по проведенню семінарів для підвищення кваліфікації викладачів та вчителів, є також міжнародними екзаменаторами.

Кожного року викладачі кафедри німецької філології виграють гранти на мовні курси або методичні семінари в одній з німецькомовних країн. Так, упродовж 2014-2021 рр. викладачі кафедри Вишивана Н.В., Боровська О.О., Сольська Т.М., Підпала В.В., Поселецька К.А., Ігнатова О.М. та Гапчук Я. А проходили стажування у Німеччині, Білорусі та Грузії.


Дигітальний конгрес

15.-16.11.2019 викладачі кафедри взяли участь у Дигітальному конгресі для освітян “Наука і навчання в епоху цифрових технологій”, в рамках якого ознайомилися з сучасними технологіями навчання іноземних мов.



10.10.20 – відбувся диґітальний конгрес – 2020, організований Гете-Інститутом, під назвою “Знання і навчання у цифрову епоху”. Міжнародний форум тривав 9 годин поспіль.

Близько 20 спікерів та референтів з усього світу презентували доповіді на різні теми, а саме: “Школа і освіта у цифрову епоху”, “Вплив цифрових технологій на наш мозок”, “Інновації у освітніх ландшафтах під впливом дистанційного навчання”. Надзвичайно цікавою була також проблематика численних секційних засідань:

- Запобігання кібер-мобінгу серед дітей та підлітків та розвиток соціальної компетенції.

- Як розпізнати фейкові новини?

- Використання онлайн-технологій, різноманітних цифрових додатків для роботи з тестом, словниковим складом, фонетикою на уроці німецької мови , а також для проведення проєктів та інтерактивного країнознавства.

- Форми та методи оцінювання та організація домашнього завдання за допомогою дігітальних технологій та багато інших.


Міжнародна співпраця з німецькою службою академічних обмінів ДААД

Кафедра підтримує тісні зв’язки з Німецькою службою академічних обмінів ДААД. Головний напрям співробітництва – взаємодія у галузі академічних обмінів, надання інформації студентам та молодим науковцям про можливості безкоштовного навчання та стажування у Німеччині.

Під час щорічної інформаційної зустрічі з лектором ДААД студенти факультету проходять онлайн кваліфікаційний екзамен Test On DaF, успішне складання якого дає можливість брати участь у стипендіальній програмі для проведення наукових досліджень або відвідування мовних курсів у Німеччині.

Завдяки співробітництву зі службою ДААД стипендії на безкоштовне відвідування мовних курсів отримали студенти факультету іноземних мов: Козачишина Г. – 2010 р. (м. Берлін); Вовк О. – 2013 р. (м. Берлін); Іскусних А. – 2014 р. (м. Трір). У 2016, 2017 роках понад 20 студентів німецького відділення склали іспит Test On Daf, підтвердивши рівень знань німецької мови В2, та подали заявки на отримання мовних стипендій.


Участь у проєкті “MEET UP!”

У рамках двосторонньої угоди (2016 р.) між ВДПУ ім. М. Коцюбинського та фондом “Музеї – меморіали Баварії”, фондом “Музей концентраційного табору Флоссенбюрг” в рамках проєкту “MEET UP! Німецько-українські зустрічі молоді” за підтримки фонду “Спогади, відповідальність, майбутнє” щорічно студенти факультету іноземних мов беруть участь у Міжнародній зустрічі молоді у меморіалі концтабору Флоссенбюрг (Німеччина).



ЗВ’ЯЗКИ КАФЕДРИ ІЗ ЗВО УКРАЇНИ

Кафедра продовжує співпрацювати з Київським національним лінгвістичним університетом (кафедра німецької філології), Національним педагогічним університетом ім. М.П. Драгоманова, Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича, Львівським національним університетом імені Івана Франка. Зв’язки із зазначеними ЗВО полягають в обміні педагогічним досвідом та у підвищенні кваліфікації викладачів кафедри (складання кандидатських іспитів, навчання в аспірантурі, стажування).

Викладачі кафедри є членами асоціації германістів України (АУГ), зокрема, доц. Дробаха Л.В. є координатором Вінницького осередку асоціації.

Традицією стала участь викладачів кафедри у щорічній міжнародній конференції АУГ, де вони мають змогу представити результати своєї наукової діяльності та поспілкуватися з науковцями Німеччини, Австрії, Польщі, Турції та багатьох інших країн.

Підвищення кваліфікації викладачів проходить також в онлайн-режимі, що сприяє тісному співробітництву та залученню як викладачів, так і студентів до участі в проєктах та конкурсах асоціації германістів України.


Приємною подією стала перемога наших студентів, про яку було зазначено, зокрема, на сайті АУГ (UDGV) наступне:

“Liebe Verbandsmitglieder,

anbei die Ergebnisse der beiden UDGV-Projekte – Landkarte “Sagenhafte Ukraine” und Frauenkalender “Hut ab, ukrainische Frau!”. Sie sind dank Ihrer Unterstutzung sehr schon geworden. Beides erhalten Sie am 27.09.2019 auf der XXVI. UDGV-Tagung in Iwano-Frankiwsk.

Herzlichen Gluckwunsch und Danke an alle Teilnehmerinnen und Teilnehmer! Die GewinnerInnen der Wettbewerbe sind: Oleksandra Babintsewa und Wiktoria Chlikej aus Winnyzja (Posterwettbewerb “Sagenhafte Landschaft der Ukraine”) sowie Marija Olchowa und Walentyna Diordijtschuk, Studentinnen an der Fakultat fur Fremdsprachen der Staatlichen Padagogischen Mychajlo-Kozjubynskyj-Universitat Winnyzja, (Kallenderwettbewerb “Hut ab, ukrainische Frau!”)!”

Студенток факультету іноземних мов ВДПУ ім. М. Коцюбинського за рішенням журі було обрано переможцями двох Всеукраїнських конкурсів Асоціації українських германістів:

Бабінцеву О. та Хлікей В. у конкурсі постерів “Sagenhafte Landschaft der Ukraine”; Ольхову М. і Діордійчук В. у конкурсі малюнків “Hut ab, ukrainische Frau!”

Наші студентки продемонстрували свій творчий хист, ерудицію та нестандартний підхід, тому їхні роботи не залишили членів журі байдужими.

На обкладинці опублікованого записника малюнок наших переможців.


Австрійське бюро кооперації у м. Львові у співпраці з асоціацією германістів України відзначило у 2020-2021 н.р. роботу студентки факультету іноземних мов Оксани Т. Студентка отримала календарі зі своїми роботами та книгу “Легенди Австрії”.

Асоціація германістів України відзначила студентів факультету іноземних мов ВДПУ ім. М. Коцюбинського за активну участь у конкурсах “Natur und deutschsprachige Lyrik”, “Was haben DACH-Lander und ihre Burger fur mein Land geleistet?” та подарувала календарі на 2021 рік з їхніми конкурсними роботами.



ЗВ’ЯЗКИ КАФЕДРИ ІЗ ЗАКОРДОННИМИ ЗВО

Важливою, дієвою і перспективною формою міжнародного співробітництва у ВДПУ є міжнародні стажування в рамках академічної мобільності адміністративного персоналу і викладачів.

Кафедра активно реалізує один із проектів Erasmus+ спільно з європейським партнером Карконоським коледжом, м. Єленя Гура (Karkonosze College in Jelenia Gora), Польща, метою якого є академічна мобільність як студентів, так і викладачів для навчання і професійного тренінгу. Угода між закладами вищої освіти підписана у 2015 році була поновлена у 2020 р.

Крім презентації рідного Вінницького державного педагогічного університету, викладачами було проведено ряд практичних занять для студентів Карконоської вищої школи. Гарною традицією стають міжнародні зустрічі у доброзичливій та водночас діловій атмосфері, що сприяють обміну професійним досвідом та зміцненню освітніх і культурних зв’язків між університетами-партнерами.

доценти Л. В. Дробаха та Т. А. Довгалюк, травень 2017 р.



В червні (05.06-09.06.) 2017р. Адміністрацією ВДПУ організовано програму академічної мобільності в рамках відвідування університетів Польщі, обміну досвідом з колегами, стажування викладачів, укладання угод про співпрацю. Викладачі кафедри доц. Ямчинська Т.І. і доц. Ігнатова О.М. відвідали 8 вищих навчальних закладів, серед яких Старопольська школа вища, Університет Яна Кохановського, Академія педагогіки спеціальної імені Марії Гжегожевської, Варшавський університет Інститут історії, етнології і культурної антропології, Університет Кардинала Стефана Вишинського у Варшаві, Університет економіки в Бидгощі, Університет Марії Склодовської-Кюрі, Католицький університет в Любліні.

Університет імені Яна Кохановського м. Кельце, Польща



В рамках міжнародної співпраці ВДПУ з Вищою Школою Лінгвістичною м. Ченстохова Польща студенти факультету іноземних мов 1 курсу спеціальності “Середня освіта. Мова і література (німецька)” (Марченко А. та Слободяник А.) беруть участь у програмі подвійного диплому за спеціалізацією “Німецька мова у бізнесі”.





На головну університету