Молодіжна газета «Студентська територія»


У листопаді 2006 році у Вінницькому державному педагогічному університеті ім. М.Коцюбинського було засновано молодіжну газету «Студентська територія».

Обравши таку назву, редакційна колегія не мала на меті відмежуватися від зовнішнього світу. Навпаки, живучи у бурхливому вирі суспільних подій, що стрімко змінюють одна-одну, з'явилося бажання вихопити із круговерті часу найпомітніше, найвиразніше, найкорисніше… і донести до всіх мешканців восьмитисячної студентської території педагогічної університетської республіки.

Творці цього видання, окрім викладу головних новин, аналізу фактів, надання офіційної точки зору керівництва ВНЗ всебічно висвітлюють життєвий ритм, не відкриті досі широкому загалу цікаві сторінки із життя викладачів, потаємний світ захоплень, дозвілля, проблеми й перемоги ровесників, історії кохання, поезія та проза студентських буднів.

«Студентська територія» вільна від бульварного словоблуддя, чиста від низькопробної, суперечливої, недостовірної і неперевіреної інформації. Чимало нині йдеться про свободу слова, проте забувається про елементи високої моралі, етики та людської гідності. Відтак, на газетних шпальтах карбується тільки літературне, відшліфоване слово, панують розумна думка й позитивна аура…

«Студентська територія» виходить один раз на місяць, загальним обсягом 8 сторінок формату А-3 і тиражем 2000 примірників. Розміщення матеріалів у газеті мають певну структуру. На першій сторінці (кольоровій) у колонтитулах – назва та логотип. Окрім цього, на сторінці обов’язково присутній головний матеріал номера або публікації для спецпроекту «Відомі випускники» (приурочено до 100-річчя нашого університету). На цій же першій шпальті у виносках вказуються проілюстровані назви окремих публікацій. На другій сторінці – офіційна інформація, на третій – рубрики «Знай наших!», «Переможці», «Пишаємося», на четвертій (кольоровій) – «Знайомство зблизька», «Творчі люди», «Учительський портрет», «Інтерв’ю за лаштунками», «Ровесники», в яких розповідається про когось із викладачів та студентів; на п’ятій (кольоровій) – «Між нами, дівчатами…», «Тільки жінка», «Експрес-опитування», «Дослідження», «Без табу», на шостій сторінці – рубрики «Відкрите суспільство», «Закрита зона», «Життя, як воно є…», «Про особисте», «Крізь простір», «Світ моїх захоплень», «Потаємне», «Студентська родина», «Я так думаю», «Актуально», сьома «Літературна сторінка «Ліра» – рубрики «Книга номер», «Вірші з шухляди», «Із прозової кишені», «Творчість наших читачів», «Книжкова полиця», на восьмій (кольоровій) – рубрики «Салон мистецтв», «Стоп-кадр», фотогра «Вгадай хто?» або фотоконкурс «Красуня університету», анекдоти, оголошення. Це, звичайно, не повний перелік тем, які знаходять відображення в університетському часописові, адже час іде й життя диктує нові неповторні миті.

У підготовці видання переважно беруть участь різні за характерами, але близькі по духу, талановиті, енергійні та завзяті молоді люди – студенти спеціальності «Журналістика».

За час існування газети, вони мали змогу зростати професійно. У кожного виробились власний стиль, почерк, улюблена тематика. Всі розібралися в особливостях макетування, дизайну, верстки, написання заголовків та підбору фотографій. Спробували власні сили в редагуванні, літературному опрацюванні текстів, вичитуванні та корегуванні матеріалів. І, що найголовніше, всі засвоїли істину, що писати треба про прекрасне, добре і світле. У світі чимало барвистих фарб, тож наснажувати власну творчість варто тільки їхньою життєдайною силою.

Варто зазначити, що перші номери газети – 8 сторінок формату А-4 – десять місяців на рік творилися зусиллями випускників Інституту філології й журналістики: редактора Любові Шевчук, відповідального секретаря Анни Кульчицької, коректора Оксани Лановчук, фотокорів Оксани Балюк та Анастасії Сікіної, кореспондентів Оксани Ковтун, Наталі Кондратюк, Олександри Панкевич, Зорини Супрун, Костянтина Трачука. Своїми публікаціями молоді журналісти знаходили постійних шанувальників, відкривали нові теми, знайомилися з цікавими людьми. Вміло володіючи художнім словом, вони виробляли власний стиль, удосконалюючи творчі здібності, створювали оригінальні й читабельні публіцистичні статті, аналітичні розвідки, філософські есе, нариси про викладачів і ровесників, писали етюди, замальовки, складали вірші...

У 2008 р. було створено літературно-мистецький додаток «Ліра» (перший склад редколегії: Катерина Ляшевська, Василь Пастушина), що долучала всіх до літератури, музики, живопису, культури, кіно… Читачам пропонувалася аналітика на творчість сучасних письменників, критика на нові книги, огляди літературно-мистецьких подій в Україні та на Вінниччині, кращі поезії та прозові твори студентської молоді, конкурси, вікторини…

Усе це знаходило відображення на сторінках «Ліри» до вересня 2011 року (редактор Уляна Лешко, заступник редактора Віталія Мазур, секретар Сергій Шкабара). У вересні 2011 «Ліра» переродилася в літературну (сьому) сторінку газети «Студентська територія».

З середини 2009 року творцем «Студентської території» став новий колектив редакції: редактор Ніка Кордон, заступник редактора Сергій Лефтер, літературний редактор Юлія Шевченко, відповідальний секретар Анастасія Яковишина, коректор Антоніна Басенко, фотокори Ярослав Наскрипняк та Вікторія Долинна, зав. інформаційної служби Юлія Гордійчук, верстка і дизайн Ігор Балтак, веб-дизайн Артем Паридуха.

З вересня 2010 року «Студентська територію» творив якісно-новий колектив редакції: редактор Анастасія Яковишина, заступник редактора Ольга Урсуленко, літературний редактор Ірина Савчук, відповідальний секретар Тетяна Кондель, коректор Аліна Рудченко, фотокори Ярослав Наскрипняк та Вікторія Долинна, зав.інформаційної служби Наталка Баксаляр, верстка і дизайн – Ігор Балтак, веб-дизайн Артем Паридуха. Прихід цього колективу ознаменував нове народження часопису, принісши з собою багато змін: формату (з А4 на А3), кількості сторінок (з 16-ти (включно з літературним додатком «Ліра») на 8 стор.) та дизайну; доповнивши тематичну наповненість газети свіжими ідеями, темами та методами їх зображення.

З січня 2013 року творчий штурвал молодіжного видання міцно взяли до рук представники четвертого складу редколегії: редактор Наталя Возбранюк, заступник редактора Яна Стратійчук, відповідальний секретар Олена Калугіна, коректор Віта Омельчук, фотокореспондент Світлана Костюк, зав. інформаційної служби Дарина Мудрак, відповідальний за зв’язки зі структурними підрозділами університету Ірина Вдовиченко, редактор літературної сторінки «ЛІРА» Дар’я Горобчук, верстка і дизайн Іван Сідлецький, веб-підтримка Артем Паридуха.

Із жовтня 2013 року до створення часопису «Студентська територія» долучилися студенти 2 курсу. Редакційний колектив очолила Марина Дяченко, Катерина Зулінська – обійняла посаду заступника редактора, студентка 3 курсу Світлана Костюк – залишилася незмінним фотокореспондентом, а за літературне редагування текстів відповідав доцент кафедри журналісти Володимир Каленич.

З січня 2014 року студентське видання вдалося підняти на новий рівень – обласний. Із цього часу «Студентська територія» позиціонувала себе як Вінницька обласна молодіжна газета, яка виходила у світ двічі на місяць. Завдяки цьому розширився увесь спектр можливостей юних володарів думки і пера, зокрема збагатився перелік тем, які хотілося розкривати. До вже сталого редакційного колективу приєдналися студенти 1 і 2 курсів напрямку підготовки «Журналістика». Юля Мельник – обійняла посаду заступника редактора, Дарина Мудрак – літературного секретаря (із липня 2014 року Сергій Семчук), Ірина Паламарчук та Інна Онищенко – коректорів, Олександра Закордонець – завідувача відділу інформації. Версткою і дизайном займався Іван Сідлецький.

У підготовці кожного номера беруть участь 8 власкорів, які висвітлюють діяльність усіх інститутів та факультетів, молодіжного середовища, піднімають проблемні питання про покращення умов навчання, інформують студентство про події у місті, нагадують читачам про знаменні дати та події.

Комп’ютерна верстка та дизайн часопису здійснюється на технічній базі редакції газети. Фінансується видання з коштів спецфонду університету.

Зі статтями, інтерв'ю, інформаціями, надрукованими в газеті, можна ознайомитися на сайті в Інтернеті (http://www.st-gazeta.at.ua).

Зауважимо, що робота студентів координується шеф-редактором газети – членом Національної спілки журналістів України, кандидатом наук із соціальних комунікацій, доцентом кафедри журналістики Віталієм Гандзюком. Він несе відповідальність за зміст інформаційних шпальт.

Кожного понеділка в приміщенні редакції проходить так звана «планірка», під час якої обговорюється основна тематика чергового номера, визначаються відповідальні за написання того чи іншого матеріалу, аналізуються помилки минулого номера, малюється макет для комп’ютерної верстки, моделюються варіанти фотографій і т.п. Усі суперечливі ситуації розв’язуються тільки шляхом обговорення з колективом редакції.

«Студентська територія» має власну поштову скриньку, електронну адресу: stgazeta@i.ua та телефон: 067 97 417 52. Розповсюджується – безкоштовно.

Сьогодні молодіжна газета університету «Студентська територія» співпрацює з іншими студентськими та молодіжними газетами України, з громадськими, політичними газетами та часописами Вінниці й області.

20 представників редакційного колективу стали членами Національної спілки журналістів України. На базі редакції проходять науково-практичні семінари редакторів обласних та районних газет Вінниччини, майстер-класи провідних мас-медійників регіону. Укладено угоду про співпрацю з управлінням у справах преси та інформації облдержадміністрації.

Журналістика – нелегка справа, яку треба любити. Інакше, вона буде звичайним тягарем. Журналістика – це щоденна праця, яка не завжди може приносити солодкі плоди. Це воля, на яку часто накидають зашморг. Журналістика – це життя, і хто підкорився її владі – вже ніколи не зможе зрадити. Журналістика – це не професія, а група крові!